“Μέλισσα , μέλισσα Μέλι γλυκύτατο”

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Χαραλαμπίδου Φωτεινή, Κωφοτόλη Ζωή, Μποζουτσίδης Στέλιος
“Μέλισσα , μέλισσα
Μέλι γλυκύτατο”
Σήμερα εμείς οι μαθητές και οι μαθήτριες των Γ , Δ1, Δ2 τάξεων του δημοτικού σχολείου Λευκώνα στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων με τίτλο “επαγγέλματα” και “Μεσογειακή Υγιεινή διατροφή”είχαμε την μεγάλη χαρά να υποδεχτούμε στο σχολείο μας την κ. Άννα μελισσοκόμο , μητέρα ,εκπαιδευτικό.
Οι γνώσεις που μας μετέδωσε γι’ αυτή την αξιοθαύμαστη,οργανωμένη κοινωνία των μελισσών ,πολύτιμες και θαυμαστές .
Είδαμε τη στολή του μελισσοκόμου, τα προϊόντα που παράγει η μέλισσα, ρωτήσαμε , μάθαμε, είδαμε εικόνες και κυρίως η κ. Άννα έλυσε τις απορίες μας .Την ευχαριστούμε θερμά για την παρουσίαση ! Μάθαμε πολλά πράγματα και σήμερα !!!
Και κυρίως , με την πολύτιμη βοήθεια του γυμναστή μας κ. Σάκη παίξαμε την ώρα της γυμναστικής ένα υπέροχο παιχνίδι με τίτλο “Μέλισσα – Μέλισσα “.