Γέφυρες κτίζουμε- φράγματα γκρεμίζουμε (Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία)

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί: Χαραλαμπίδου Φωτεινή, Κωφοτόλη Ζωή, Μποζουτσίδης Στέλιος, Αντωνογλούδη Κική
Σήμερα ήταν μια ξεχωριστή ημέρα για τους μαθητές και τις μαθήτριες των Γ,Δ1 και Δ2 τάξεων του Δημοτικού Σχολείου Λευκώνα.
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία την Κυριακή 3/12 και στα πλαίσια των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων με τίτλο: ” Φόρεσε τα παπούτσια μου” είχαμε τη χαρά και την τιμή να υποδεχθούμε στο σχολείο μας την κ.  Θάλεια Κομητούδη  γραμματέα του Συλλόγου Iliaxtida Serres (σύλλογος αυτισμού ν. Σερρών).

Η κ. Θαλεια άγγιξε τις καρδιές όλων μας,μεγάλων και μικρών,

παρουσιάζοντας μας μέσα από βίντεο, μουσική, όμορφα λόγια και απέραντη αγάπη αυτά τα χαρισματικά παιδιά με τις ξεχωριστές δεξιότητες που ζουν ανάμεσα μας!
Κρατάμε στις καρδιές μας τα τελευταία της λόγια:” Να βοηθάμε και να φροντίζουμε έστω και λίγο τους συνανθρώπους μας που τόσο μας έχουν ανάγκη!!!

Την ευχαριστούμε θερμά!!!

Οι μαθητές του Δ1 εμπνεύστηκαν από παρουσίαση της κ. Θάλειας Κομητούδη και δημιούργησαν τις παρακάτω ζωγραφιές!!!