Give Peace a Chance

ΣΤ’ τάξη – Eκπαιδευτικός: Τσάνταλη Καλλιόπη
Τίτλος: «Give Peace a Chance»

Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του Δημοτικού Σχολείου Λευκώνα, τραγουδούν το τραγούδι του John Lenon “Give Peace a Chance”. Με αφορμή τις πολεμικές συρράξεις στην Ουκρανία, συζητήσαμε για τις επιπτώσεις που έχει ο πόλεμος στην καθημερινότητα των ανθρώπων με επικέντρωση στα παιδιά. Οι μαθητές μας επέδειξαν ιδιαίτερη ευαισθησία γύρω από τις συνέπειες του πολέμου στη ζωή των παιδιών και στις δυσάρεστες ανακατατάξεις που συμβαίνουν στη ζωή τους με ειδική αναφορά στο γεγονός ότι σε μια τέτοια περίσταση τα παιδιά στερούνται το πανανθρώπινο αγαθό της εκπαίδευσης. Στο πλαίσιο του μαθήματος των Αγγλικών, μελετήσαμε τους στίχους του τραγουδιού και τους αλλάξαμε παρουσιάζοντας σύγχρονα προβλήματα. Καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι σε όλα τα προβλήματα μπορούμε να βρούμε λύσεις αρκεί να υπάρχει ειρήνη.

Βίντεο τραγουδιού