ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Στις 30 Απριλιου επισκεφτηκε το σχολειο μας η κυρια Μαρια Τσoνοπουλου,ψυχολογος που εργαζεται για το ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ και μιλησε στους μαθητες ολων των ταξεων.
Αναφερθηκε κυριως στο θεμα του σχολικου εκφοβισμου,δινοντας μαλιστα και καποια παραδειγματα από περιπτωσεις μαθητων που εχει συναντησει και καταφερε να βοηθησει σε συνεργασια παντα με γονεις και εκπαιδευτικη κοινοτητα.Επισης καλεσε μπροστα στα παιδια στη γραμμη βοηθειας του ΧΑΜΟΓΕΛΟΥ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ μιλωντας με καποια εκπροσωπο για να καταλαβουν τα παιδια τι μπορουμε να κανουμε σε περιπτωση αναγκης.
Οι μαθητες εδειξαν μεγαλο ενδιαφερον και συμμετειχαν ενεργα στη συζητηση που εγινε με την ψυχολογο.Στο τελος εδωσαν και την υποσχεση να βοηθουν οποτε και όπως μπορουν την τοσο σημαντικη προσπαθεια της οργανωσης αυτης.