Την Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκπαιδευτική εκδρομή στα Ιωάννινα. Οι μαθητές-τριες μας μαζί με τον Σύλλογο Γονέων και κηδεμόνων επισκέφτηκαν  πρώτα το Μουσείο Βρέλλη, γνωστό και ως Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων. Το Μουσείο, έργο ενός και μόνο ανθρώπου, του Παύλου Βρέλλη, έχει  ως σκοπό να αναπαραστήσει ιστορικά γεγονότα από διάφορες περιοχές της Ελλάδας σε φυσικό μέγεθος για να βοηθήσει τον θεατή να βιώσει γεγονότα του παρελθόντος.

20240407 172800

Μουσείο ΒρέλληΜΟΥΣΕΙΟ1

Έπειτα επισκεφτήκαμε το νησάκι της Κυρά Φροσύνης και το  Μουσείο του Αλή Πασά και Επαναστατικής περιόδου όπου στο  κυρίως κτίριο εκτίθενται αντικείμενα που έχουν άμεση η έμμεση σχέση με τον Αλή Πασά κατα την περίοδο δράσης του (1788-1822) και στο δεύτερο κτίριο κειμήλια της επαναστατικής περιόδου των Ελλήνων για την αποτίναξη του οθωμανικού ζυγού (19ος αιώνας).

Αλή Πασά 1Αλή Πασά 2Αλή Πασά 3