Προβολή ντοκιμαντέρ στο Μουσείο Περιβάλλοντος για τις Ευρωπαϊκές Ημέρες Πολιτιστικής Κληρονομιάς

ehpk

Στο πλαίσιο των Ευρωπαϊκών Ημερών Πολιτιστικής Κληρονομιάς (ΕΗΠΚ), με θέμα «Ανιχνεύοντας Διαδρομές, Δίκτυα και Δεσμούς στην Πολιτιστική Κληρονομιά» το Μουσείο Περιβάλλοντος Στυμφαλίας οργάνωσε δράσεις για παιδιά, σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Ελληνικού Ντοκιμαντέρ-docfest.

Οι μαθητές της Ε’ και Στ΄ τάξης επισκέφθηκαν την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου το Μουσείο και παρακολούθησαν ταινίες από τη σειρά ντοκιμαντέρ του Σταύρου Ιωάννου «Ο μυστικός κόσμος των πουλιών», με σπάνια είδη πουλιών που συναντάμε στη Λίμνη Στυμφαλία και σε άλλους ελληνικούς βιότοπους παγκόσμιας σημασίας. Στη συνέχεια, οι μαθητές περιηγήθηκαν στη σχετική ενότητα του Μουσείου, γνώρισαν τον βιότοπο της Λίμνης και είδαν τα σπάνια πουλιά της Στυμφαλίας από το παρατηρητήριο του Μουσείου.

Ευχαριστούμε για ακόμη μια φορά τον κ. Βικάτο Γιάννη και το προσωπικό του Μουσείου για την πρόσκληση και τη φιλοξενία!