Επίσκεψη στη Βουλή των Ελλήνων

Βουλή13

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ’ τάξης είχαν την τύχη να επισκεφθούν τη Βουλή των Ελλήνων, να μάθουν την ιστορία του κτηρίου, να καθίσουν στα έδρανα της αίθουσας συνεδριάσεων την ολομέλειας και ανεβαίνοντας την επιβλητική σκάλα που οδηγεί στον πρώτο όροφο, να ξεναγηθούν στην «Αίθουσα Ελευθέριος Βενιζέλος», γνωστή ιστορικά με την ονομασία  «Αίθουσα Τροπαίων και Υπασπιστών».

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Πετροπούλου Μαρία Ιωάννα, Διευθύντρια του Γραφείου του Αντιπροέδρου Β’ της Βουλής, με καταγωγή από την Κυλλήνη, η οποία ανταποκρίθηκε στο αίτημά μας και κατέστησε δυνατή την επίσκεψή μας στη Βουλή των Ελλήνων.

Επίσης, ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, σταθερό αρωγό των προσπαθειών μας, που κάλυψε εξ ολοκλήρου τα έξοδα μετακίνησης και σίτισης των μαθητών και μαθητριών που συμμετείχαν στην εκδρομή.