Οι Μαθητές της Β’ και Γ’ Δημοτικού δημιουργούν μοναδικές πασχαλινές λαμπάδες!

bd5e659a f7c0 4d0c bd4d 4a25f6cb9ff0

Στην τελευταία εβδομάδα πριν από τις διακοπές του Πάσχα, οι μαθητές της Β’ Δημοτικού, με τη βοήθεια των μαθητών από τη Γ’ Δημοτικού και των εκπαιδευτικών τους, έζησαν μια υπέροχη εμπειρία δημιουργίας πασχαλινών λαμπάδων.

Η δράση ξεκίνησε με τα παιδιά να επιλέγουν τις αγαπημένες τους χαρτοπετσέτες με πασχαλινά σχέδια. Με μεγάλη προσοχή και ενθουσιασμό, έκοψαν τα σχέδια που τους άρεσαν περισσότερο. Στη συνέχεια, κόλλησαν τα σχέδια στις λευκές λαμπάδες, χρησιμοποιώντας την τεχνική του ντεκουπάζ.

Μαζί με τα σχέδια, τα παιδιά πρόσθεσαν και διάφορα πασχαλινά διακοσμητικά, όπως κορδέλες και ξύλινα στολίδια, δίνοντας στις λαμπάδες τους μια μοναδική και προσωπική πινελιά.

Οι λαμπάδες αυτές δεν ήταν απλά χειροτεχνήματα, αλλά σύμβολα της συνεργασίας και της κοινής προσπάθειας. Οι μαθητές πήραν τις λαμπάδες τους στο σπίτι, περήφανοι για το έργο τους και ανυπόμονοι να τις χρησιμοποιήσουν το βράδυ της Ανάστασης.

Ήταν μια αξέχαστη εμπειρία που γέμισε την σχολική μας κοινότητα με πασχαλινή χαρά και δημιουργικότητα!