«Στυμφαλία: Μια βόλτα στον μυθικό – μυστηριακό υδροβιότοπο» με το Κ.Ε.ΠΕ.Α. Σικυωνίων

Στιγμιότυπο οθόνης 2024 04 21 150429

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Σικυωνίων μας ταξίδεψε ακόμη μια φορά, κυριολεκτικά και μεταφορικά!

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ’, Ε’ και Στ’ τάξης επισκέφθηκαν τη λίμνη Στυμφαλία και ανακάλυψαν την αλήθεια πίσω από τους μύθους! Άκουσαν για τον βασιλιά Στύμφαλο και έμαθαν για την τεράστια συμβολή της λίμνης στη ζωή των ανθρώπων και των ζώων της περιοχής και όχι μόνο. Παρατήρησαν και έμαθαν για τους λόγους που οδηγούν στη μείωση της στάθμης της λίμνης και στην ύπαρξη καλαμιών στο μεγαλύτερο μέρος της. Ακολουθώντας τις οδηγίες των υπεύθυνων εκπαιδευτικών, μελέτησαν τα λουλούδια και τα φυτά που συναντώνται στην περιοχή γύρω από τη λίμνη, ενώ ενεργοποιώντας όλες τις αισθήσεις τους είδαν, άκουσαν, μύρισαν, ένιωσαν και συνειδητοποίησαν πως ο υδροβιότοπος είναι γεμάτος ζωή!

Το πρόγραμμα συνεχίστηκε στο Μουσείο Περιβάλλοντος Στυμφαλίας, όπου είχαμε την ευκαιρία να παρατηρήσουμε πολυετή πετρώματα και απολιθώματα της περιοχής και να μάθουμε ενδιαφέρουσες πληροφορίες για αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν οι κάτοικοι που ασχολούνταν με την κτηνοτροφία και τη γεωργία, πολύ πριν την αξιοποίηση μηχανών.