eTwinning: Little Chefs (Παρουσιάσεις)

εικόνα Viber 2024 05 18 10 49 40 363

Μετά τη διαδικτυακή μας συνάντησή μας με τα δύο σχολεία της Άγκυρας, ξεκινήσαμε τις παρουσιάσεις των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών που θα έπαιρναν μέρος στο πρόγραμμα “Little Chefs”. Επίσης, δημιουργήσαμε μια σειρά από αφίσες και ζητήσαμε από τους μαθητές/τριες να ψηφίσουν ποια θέλουν ως βασική αφίσα του προγράμματος.

Με τη βοήθεια εργαλείων τεχνητής νοημοσύνης δημιουργήσαμε animation χαρακτήρες για το σύνολο των παιδιών. Με αυτόν τον τρόπο καταφέραμε να βιντεοσκοπήσουμε τους μαθητές/τριες να συστήνονται και να παρουσιάζουν το αγαπημένο τους πιάτο. Οι δάσκαλοι του προγράμματος, επίσης, προετοίμασαν βίντεο αυτο-παρουσίασης. Οι δασκάλες των Αγγλικών, κ. Μπίτρα Μαρία και κ. Νιούτσικου Νίκη, στάθηκαν πολύτιμοι βοηθοί κατά τη διάρκεια προετοιμασίας και υλοποίησης των παραπάνω δράσεων και επιπλέον, οργάνωσαν δραστηριότητες σχετικές με την προστασία των προσωπικών μας δεδομένων, την ασφάλεια στο διαδίκτυο και τη σωστή διαδικτυακή συμπεριφορά.

Οι παρουσιάσεις των μαθητών/τριών:

Οι παρουσιάσεις των εκπαιδευτικών:

Οι αφίσες που δημιουργήθηκαν και δόθηκαν σε ψηφοφορία:

Οι μαθητές/τριες και των τριών σχολείων υπερψήφισαν την 5η κατά σειρά.

Τέλος, οι παρακάτω κατασκευές/δημιουργίες των μαθητών/τριών μετέφεραν μηνύματα για την ορθή χρήση του διαδικτύου:

Και τώρα…ώρα για μαγειρική!