Συμμετοχή στον 3ο Πανελλήνιο διαγωνισμό Alan Turing

Turing4

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε’ και ΣΤ’ τάξης συμμετείχαν για δεύτερη συνεχή χρονιά στον 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό «Μαθηματικής λογικής και Υπολογιστικής Σκέψης: Alan Turing», που διοργανώνει το ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Δυτικής Ελλάδας.

Οι τρεις ομάδες της Ε’ τάξης (Τα σπίρτα, Τα αστέρια και Τα τριφύλλια) και οι τέσσερις ομάδες της ΣΤ’ τάξης (Οι Ανώτεροι, Οι Σοκολάτες, Οι Αστραπές και Οι MaRaVi) διαγωνίστηκαν στην προκριματική φάση του διαγωνισμού μαζί με δεκάδες άλλα δημοτικά σχολεία της χώρας, απαντώντας σε γρίφους και σύντομα προβλήματα που απαιτούν παρατηρητικότητα, κριτική και λογική σκέψη, συνεργατικό πνεύμα και σωστή διαχείριση του χρόνου. Μάλιστα, οι Σοκολάτες βρέθηκαν και μέσα στο Top20 των ομάδων της Περιφέρειας Πελοποννήσου. Μπορείτε να δείτε όλα τα αποτέλεσμα του προκριματικού γύρου ΕΔΩ.

Ένα μεγάλο μπράβο για την προσπάθεια τους!