Εορτασμός 28ης Οκτωβρίου 2023

Πρόσκληση 2

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στον χώρο του σχολείου, η εορταστική εκδήλωση για την επέτειο του «ΟΧΙ», με τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης να προβάλλουν σε μαθητές και γονείς την παρουσίαση «Οι καλλιτέχνες του ’40», υπό την καθοδήγηση της κ. Κατσούλη Χριστίνας και της κ. Φραντζή Λίνας. Σε μια εκδήλωση διαφορετική από τις άλλες, προβλήθηκαν τα πρόσωπα εκείνα που εμπνεύστηκαν από τα ηρωικά κατορθώματα του Έπους του ’40 και άφησαν το δικό τους αποτύπωμα στην Τέχνη. Η Σοφία Βέμπο, ο Αλέξανδρος Αλεξανδράκης, ο Οδυσσέας Ελύτης και ο Νικηφόρος Βρεττάκος ήταν μερικοί από τους καλλιτέχνες που αποτελούν μέχρι σήμερα αναπόσπαστο κομμάτι κάθε επετείου της 28ης Οκτωβρίου.

Ανήμερα της επετείου της 28ης Οκτωβρίου, η σημαιοφόρος, οι παραστάτες και εκπαιδευτικοί του σχολείου εκκλησιάστηκαν στον Ι.Ν. Αγίου Χαραλάμπους. Στη συνέχεια, ακολούθησε η κατάθεση στεφάνων στο ηρώο του χωριού από τους μαθητές του Δημοτικού και του Γυμνασίου-Λυκείου Καλλιάνων καθώς και του νηπιαγωγείου Στυμφαλίας. Οι εορταστικές εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με την καθιερωμένη παρέλαση. Μικροί και μεγάλοι μαθητές παρέλασαν με ενθουσιασμό και υπερηφάνεια προκαλώντας συγκίνηση σε όλους τους παρευρισκόμενους.

Μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Κυριάκου Πιερρακάκη για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Μήνυμα της Υφυπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού, Δόμνας Μιχαηλίδου για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου

Μήνυμα της Υφυπουργού Παιδείας, Θρησκευμάτων και Αθλητισμού Ζέττας Μ. Μακρή για την εθνική επέτειο της 28ης Οκτωβρίου