ΕΥημερία – Τρέχει, τρέχει, τρέχει το νερό…

αφισανερο2

“Το Δημοτικό Σχολείο Καλλιάνων τρέχει για την ΕΥημερία, στις όχθες της λίμνης Δόξα. Η σκυτάλη θα περάσει από χέρι σε χέρι, όπως το νερό που κυλά στις παρυφές της Ζήρειας και δίνει ζωή στο οροπέδιο της Στυμφαλίας. Αυτή η ροή παιδικών χεριών ας αποτελεί χειροπιαστή υπενθύμιση πως το νερό είναι το πολυτιμότερο αγαθό για την ανθρώπινη ευημερία.

Motto μας: Τρέχει, τρέχει, τρέχει το νερό…”

Αυτή είναι η δήλωση συμμετοχής του σχολείου μας στην Πανελλαδική Σχολική Σκυταλοδρομία που πραγματοποιείται στο πλαίσιο της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού.

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες φορώντας φόρμες και λευκά μπλουζάκια, θα μεταβούν στη Λίμνη Δόξα προκειμένου να διανύσουν 1200 μέτρα περνώντας από χέρι σε χέρι μια “υδάτινη” σκυτάλη.
Θα χαρούμε να είστε εκεί, τόσο για τη στήριξη των παιδιών, αλλά και για τη γενικότερη υποστήριξη της δράσης.

Η σκυταλοδρομία θα φωτογραφηθεί/βιντεοσκοπηθεί, προκειμένου το υλικό να υποστηρίξει τη συμμετοχή στη διαδικασία βράβευσης από την Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή, την Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία και το Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα BE ACTIVE HELLAS.

Μπορείτε να δείτε τη συμμετοχή μας στον διαδραστικό χάρτη του BEACTIVE, πατώντας ΕΔΩ.
Μπορείτε να διαβάσετε όλες τις λεπτομέρειες της δράσης καθώς και τα βραβεία, ΕΔΩ.