Άρση της μάσκας σε εκπαιδευτικές δομές

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, κατόπιν εισήγησης της Εθνικής Επιτροπής Προστασίας της Δημόσιας Υγείας έναντι του κορωνοϊού COVID-19, ανακοινώνει την άρση της υποχρεωτικής χρήσης μάσκας σε σχολεία, IEK, Πανεπιστήμια και κάθε εκπαιδευτική δομή, σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, από την Τετάρτη 1η Ιουνίου 2022.

Κατόπιν επικοινωνίας με τα ΚΤΕΛ, η χρήση μάσκας παραμένει υποχρεωτική εντός των λεωφορείων, καθώς αποτελούν συγκοινωνίες χωρίς αριθμημένη θέση.

Τέλος, το Υπουργείο Υγείας έχει τονίσει ότι όσοι επιθυμούν να συνεχίσουν να χρησιμοποιούν τη μάσκα θα μπορούν να το κάνουν και συστήνεται να γίνεται ιδίως από άτομα που ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου αλλά και σε χώρους όπου ο κάθε πολίτης κρίνει ότι θα μπορούσε να υπάρξει διασπορά του ιού.

Καλό υπόλοιπο σχολικής χρονιάς!

Ανακοίνωση Υπουργείου Παιδείας 25-05-2022