Πρωτάθλημα Ορθογραφίας στη Δ΄ τάξη

IMG 20220331 111635

Σε όλες τις τάξεις οι μικροί μας μαθητές δυσκολεύονται με την ορθογραφία των λέξεων. Προσπαθούν, προσπαθούν και με την πρώτη αποτυχία απογοητεύονται. Ακόμη και την καθημερινή συνήθεια να γράφουν την ορθογραφία τους, τη θεωρούν μια βαρετή διαδικασία. Ένα πρωινό όμως περίμενε τα Τεταρτάκια μια μεγάλη έκπληξη…. Τα τετράδια ορθογραφίας των μαθητών είχαν μέσα ένα εισιτήριο για το Πρωτάθλημα του καλύτερου ορθογράφου. Το πρόσωπό τους άστραψε από χαρά!!

Η μεγάλη μέρα έφτασε και η αγωνία των μαθητών ήταν τεράστια. Η δασκάλα τους έφτιαξε στον προαύλιο χώρο δύο ομάδες, τους Αχτύπητους και τους Ατρόμητους. Πάνω σε μια καρέκλα υπήρχαν διάφορες λέξεις που μερικές ήταν σωστές και άλλες λανθασμένες. Οι μαθητές έπρεπε να τις τοποθετήσουν στην κατάλληλη κατηγορία μέσα στα στεφάνια, ώστε να μαζέψουν όσους περισσότερους πόντους μπορούσαν.

Το τελικό σκορ ήταν 25-23 και νικητήρια ήταν η ομάδα των Ατρόμητων!

Όλοι όμως έβαλαν τα δυνατά τους και κέρδισαν από ένα μεγάλο κύπελλο και ένα ευρετήριο, για να γράφουν άγνωστες λέξεις.