Μια έκπληξη περίμενε σήμερα τους μαθητές της Β’ τάξης. Με αφορμή την αντίστοιχη ενότητα της Γλώσσας και αξιοποιώντας κατά ένα μεγάλο μέρος τα χρήματα από τον κουμπαρά της τάξης, οι μαθητές απέκτησαν τα δικά τους λεξικά τσέπης! Μάλιστα, με αφορμή τον εορτασμό της 25ης έπιασαν αμέσως δουλειά ψάχνοντας λέξεις σχετικές με την Επανάσταση.
«Σαν ωκεανός η γλώσσα
θέλει χάρτη και πυξίδα
λεξικό για καπετάνιο
στα μεγάλα σου ταξίδια!»