Ενημέρωση για τον εορτασμό της 25ης Μαρτίου (ΑΝΑΝΕΩΣΗ)

Mimis25

Το πρόγραμμα της Παρασκευής 25/3 για τον εορτασμό της εθνικής εορτής της 25ης Μαρτίου περιλαμβάνει:

• Εκκλησιασμός με τη σημαιοφόρο, τους παραστάτες και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς, στις 10:00
  • Κατάθεση στεφάνων στο ηρώο και απαγγελία ποιημάτων αμέσως μετά το τέλος της δοξολογίας
  • Παρέλαση μαθητών και μαθητριών, στις 11:00

*Οι μαθητές θα πρέπει να βρίσκονται στον χώρο του σχολείου στις 10:30. Θα υπάρχουν και λεωφορεία, τα οποία θα περάσουν νωρίτερα από τα χωριά.

Η ενδεδειγμένη ενδυμασία μαθητών/μαθητριών είναι:

Για τους μαθητές:

• Σκούρο μπλε ή μαύρο παντελόνι (όχι τζιν)
  • Λευκό πουκάμισο
  • Σκούρο μπλε ή μαύρο πουλόβερ/καζάκα (σε περίπτωση κρύου)
  • Σκουρόχρωμα παπούτσια (όχι αθλητικά)

Για τις μαθήτριες:

• Σκούρα μπλε ή μαύρη φούστα
  • Λευκό πουκάμισο
  • Λευκό καλσόν
  • Σκούρο μπλε ή μαύρο πουλόβερ/καζάκα (σε περίπτωση κρύου)
  • Σκουρόχρωμα παπούτσια (όχι αθλητικά)

Όσοι μαθητές/μαθήτριες έχουν στην κατοχή τους παραδοσιακές φορεσιές μπορούν να τις φορέσουν.

Την Πέμπτη 24/3 θα πραγματοποιηθούν εορταστικές εκδηλώσεις ανά τάξη, στον χώρο του σχολείου, χωρίς την παρουσία γονέων/κηδεμόνων λόγω των μέτρων αποφυγής διασποράς του κορωνοϊού και οι μαθητές θα σχολάσουν νωρίτερα. Οι μαθητές θα έρθουν το πρωί στο σχολείο κανονικά με τα λεωφορεία και θα αναχωρήσουν στις 10:00. Να έχουν μαζί τους την τσάντα τους και κολατσιό/νερό.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες πρέπει να προσέλθουν με αρνητικό self-test, το οποίο θα δηλωθεί στο edupass και υπάρχει ισχυρή σύσταση για χρήση μάσκας, όπου υπάρχει συνωστισμός. Μόνο κατά τη διάρκεια της παρέλασης, οι μαθητές και οι μαθήτριες μπορούν αν θέλουν να μη φορούν μάσκα, εφόσον είναι στοιχισμένοι και σε απόσταση.