Συμμετοχή στον διαγωνισμό «ΚΑΛΛΟΣ: Για εμένα αυτό είναι Ομορφιά»

kallos

Το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης διοργανώνει τον διαγωνισμό ζωγραφικής «ΚΑΛΛΟΣ: Για εμένα αυτό είναι Ομορφιά», για παιδιά ηλικίας 4 μέχρι και 15 ετών, ώστε μέσα από ένα παιχνίδι που θυμίζει παζλ, να σκεφτούν και να δημιουργήσουν την εικόνα που αποτυπώνει για εκείνα την ομορφιά!

Πρόκειται για τον 9ο παιδικό διαγωνισμό ζωγραφικής του Μουσείου, ο οποίος και φέτος θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά. Στο τέλος του διαγωνισμού (τελική ημερομηνία υποβολής 17/4), το κάθε κομμάτι παζλ  θα «ενωθεί» με τα κομμάτια παζλ των άλλων παιδιών, σε μια «ψηφιακή» έκθεση!

Στο δημιουργικό κομμάτι που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο στο πλαίσιο εκπαιδευτικής δραστηριότητας, θα λάβουν μέρος όλοι οι μαθητές και μαθήτριες. Ωστόσο, για τη συμμετοχή στο διαγωνισμό είναι απαραίτητη η συγκατάθεση γονέων/κηδεμόνων μέσω υπογεγραμμένης δήλωσης συγκατάθεσης που θα δοθεί από το σχολείο.

Μπορείτε να δείτε περισσότερα για τον διαγωνισμό στην επίσημη ιστοσελίδα του μουσείου, ΕΔΩ.