Λέμε ΟΧΙ στον πόλεμο (Μέρος Β’)

Viber 2022 03 05 20 37 49 464

Στο κλίμα των ημερών και οι μαθητές/μαθήτριες της Γ’ και Δ’ τάξης είπαν το δικό τους ΟΧΙ στον πόλεμο!

Τα απίθανα Τριτάκια του σχολείου μας έκαναν σημαία τους την ΕΙΡΗΝΗ, την τραγούδησαν και τη ζωγράφισαν.

Επίσης, “ξαναέγραψαν” το τραγούδι το Λ. Κελαηδόνη “Λέμε Ναι” ( Ύμνος των μαύρων σκυλιών), για να υμνήσουν την ειρήνη και να εκφράσουν την επιθυμία τους να σταματήσει κάθε πόλεμος στη Γη.

Οι μαθητές της Δ’ τάξης συζητώντας τα γεγονότα των τελευταίων ημερών, προσπάθησαν να βρουν τους λόγους που συμβαίνουν όλα αυτά. Οι απορίες τους ήταν:

«Μήπως δεν έχουν καταλάβει οι άνθρωποι τις επιπτώσεις του πολέμου;»

«Δε σκέφτηκαν ότι μπορούν πολύ απλά να λύσουν τις διαφορές τους με συζήτηση;»

«Αξίζει να χάνουν οι άνθρωποι τη ζωή τους για τέτοια θέματα;»

Και ξαφνικά ήρθε η μεγάλη ιδέα. Να φτιάξουμε όλοι μαζί μια αφίσα που θα δείχνει τι σημαίνει ειρήνη και τι πόλεμος. Έτσι, όλοι θα ξέρουν…

Όμως, για να είναι το μήνυμά τους ακόμα πιο δυνατό, μαζί με τη δασκάλα της μουσικής άκουσαν το τραγούδι «Ν’ αγαπάς» του Παντελή Θαλασσινού και προσπάθησαν μέσα από τις ζωγραφιές και τις παιδικές φωνούλες τους να πουν σε όλους:

«Ν’ αγαπάς τα βουνά και τα πέλαγα,

τους γνωστούς και τους άγνωρους τόπους,

τα πουλιά, τα λουλούδια, τα σύννεφα,

και πολύ ν’ αγαπάς τους ανθρώπους»