Εγγραφή μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου

ΜΑΘΗΤΩΝ Α ΤΑΞΗΣ

Ανανέωση: ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ 28 ΜΑΡΤΙΟΥ

Οι εγγραφές των μαθητών/τριών στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου για το σχολικό έτος 2022- 2023 θα πραγματοποιηθούν από 1-03-2022 έως και τις 20-03-2022. Φέτος εγγράφονται στην Α΄ τάξη οι μαθητές/-τριες που γεννήθηκαν το έτος 2016.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

Σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 4 α του άρθρου 7 του Π.Δ. 79/2017 (Α 109), όπως τροποποιήθηκε με την παρ. 2 του άρθρου 44 του Ν. 4777/2021 (Α 25) τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για την εγγραφή στην Α΄ τάξη του Δημοτικού Σχολείου είναι τα εξής:

α. Πιστοποιητικό γέννησης, Δήμου ή Κοινότητας. Σας ενημερώνουμε,  για την εγγραφή των μαθητών/τριών στα Δημοτικά Σχολεία της χώρας δεν απαιτείται η προσκόμιση του Πιστοποιητικού Γέννησης από τους γονείς, αλλά  αναζητείται από τις σχολικές μονάδες μέσω του Πληροφορικού Συστήματος my school του ΥΠΑΙΘ

β. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται  ότι έγιναν  τα προβλεπόμενα εμβόλια

γ. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.)

δ. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει  η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή/τριας.
(Λογαριασμός ΔΕΗ, κινητής τηλεφωνίας κ.λ.π.)

ε. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου

ΩΡΕΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

Καθημερινά από 08:45 έως 10:30 μετά από τηλεφωνική επικοινωνία (τηλ. 2747022334), λόγω της τήρησης των απαιτούμενων μέτρων αποφυγής διασποράς του κορωνοϊού.

Στους χώρους του σχολείου η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική.