Πρόσκληση ενδιαφέροντος 2023-2024

Ημέρα βιβλίου,χαράς, συναντήσεων! 2023-2024

Με εκλεκτή παρέα, εικαστικές και θεατρικές δημιουργίες, συζητήσεις, αλλά και πλούσιο μπουφέ από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, γιορτάσαμε και φέτος το βιβλίο!

Στην όμορφη παρέα μας, οι καλεσμένοι μας, ο  συγγραφέας Μάνος Κοντολέων και τα Δημοτικά Σχολεία Σαλάκου και Έμπωνα. Η αυλή γέμισε φατσούλες,που περίμεναν να γνωρίσουν τον αγαπημένο συγγραφέα παιδικών και εφηβικών βιβλίων, να συζητήσουν μαζί του και να τους υπογράψει τα βιβλία που αγόρασαν και διάβασαν.

Οι εκπαιδευτικοί των τριών σχολείων δούλεψαν με τα παιδιά το προηγούμενο διάστημα, διαβάζοντας βιβλία, συζητώντας, ζωγραφίζοντας, ετοιμάζοντας θεατρικά σκετσάκια.

Ήταν χαρά μας που βρεθήκαμε μαζί σε αυτήν την γιορτή!

H είσοδος του σχολείου μεταμορφώθηκε…βιβλία, χρώματα, ζωγραφιές και χαμόγελα έκαναν τον χώρο να πάλλεται!

Το προηγούμενο απόγευμα, με τη συντροφιά της Φιλόμυθου Λέσχης Ανάγνωσης συνομιλήσαμε με τους ήρωες και τις ηρωίδες των εφηβικών και για ενήλικες βιβλίων του συγγαρφέα, μοιραστήκαμε σκέψεις και συναισθήματα, με διαδικτυακό συνομιλητή μας και συντονιστή των συζητήσεων της λέσχηςτον  καθηγητή κον Παπαδάτο Γ.

Γιορτάζει μόνο αυτήν την ημέρα το βιβλίο, αλλά κάθε μέρα..αυτό όμως ήταν ένα ξεχωριστό πρωινό για όλους μας!

Απολαύστε το…

Ευχαριστούμε τον Μάνο Κοντολεών, τις εκδόσεις Πατάκη, τα Δημοτικά Σχολεία Σαλάκου και Έμπωνα, τη Φιλόμυθο Λέσχη Ανάγνωσης , τον κο Γ.Παπαδάτο και  τον Σύλλογο Γονεών και Κηδεμόνων!!!

Ημέρα για το Παιδικό Βιβλίο με τον Μάνο Κοντολέων 2023-2024

25η Μαρτίου 2023-2024

Γιορτάσαμε και τη φετινή επέτειο με τον εκκλησιασμό,τα παιδιά παροσίασαν θεατρικά για την ημέρα αυτή, τραγούδησαν και χόρεψαν στην πλαατεία παραδοσιακούς χορούς.

Το αποκριάτικο πάρτυ μας 2023-2024

Μιας και φέτος η Τσικνοπέμπτη συνέπεσε με την γιορτή της Ενσωμάτωσης, πραγματοποιήσαμε την επόμενη ημέρα το αποκριάτικο πάρτυ μας.

Με διαγωνισμό χορού, καραόκε, παιχνίδια, γαϊτανάκι και χορό, περάσαμε πολύ όμορφα, παρέα με γονείς που έψησαν για τα παιδιά.

Ευχαριστούμε! Και του χρόνου!

7η Μαρτίου 2023-2024

Με τη δοξολογία στην εκκλησία, την παρέλαση και τη γιορτή μας στην πλατεία γιορτάσαμε ,όπως κάθε χρόνο την ημέρα της ενσωμάτωσης.

Τα τετράδια της φαντασίας-Φύλλο3 2023-2024

Εκδόθηκε το 3ο φύλλο της εφημερίδας της τάξης μας , Ε-ΣΤ με ποικίλη ύλη που αναφέρεται στις δράσεις του σχολείου, της τάξης μας αλλά και σε θέματα που ενδιαφέρουν τα παιδιά.Μπορείτε να τη διαβάσετε εδώ:

Συνεργατικά Σχολεία 2023-2024

Η αρχική  ιδέα των Συνεργατικών Σχολείων προήλθε από τον συνάδελφο Ηλία κάρτα που εργάζεται στο Δημοτικό Σχολείο Άρνισσας Πέλλας. Ξεκίνησε πριν 5 χρόνια και συμεμτείχαμε αρχικά 30 σχολεία. Κάθε χρόνο οι συμεμτοχές αυξάνονται και κατά τη φετινή χρονιά, τα Συνεργατικά Σχολεία έχουν ξεπεράσει τα 100.

Ανα ομάδα σχολείων συνεργαζόμαστε, επικοινωνούμε οι δάσκαλοι αλλά και οι τάξεις διαδικτυακά, γνωριζόμαστε και απρουσιάζουμε τα θέματα με τα οποία ασχολούμαστε αυτήν την χρονιά και που μπορεί να είναι τοπική ιστορία, μύθοι, προϊόντα του τόπου μας κ.α.

Φέτος, μετις τάξεις Ε-Στ εξετάζουμε τα βυζαντινά μνημεία του τόπου, καθώς είναι και το αντικείμενο της Ιστορίας της Ε τάξης.Επισκεφθήκαμε βυζαντινά μνημεία της Μεσαιωνικής Πόλης, τα οποία μας παρουσίασε ο κος Ν.Ξυλουράς, τείχη, εκκλησίες κ.α.και τα παιδιά δημιούργησαν στο εργαστήριο υπολογιστων απρουσιάσεις για βυζαντινές εκκλησίες του τόπου μας.

Συναντηθήκαμε με τα Δημοτικά Σχολεία Μεθώνης, Αριδαίας και Λαυρίου, ξεχωριστά, και κάθε σχολείο μας παρουσίασε αντίστοιχες εργασίες  αναφορικά με την τοπική Ιστορία.

Η ομάδα μας έχει δημιουργήσει το δικό της padlet, στο οποίο αναρτούμε τις εργασίες και τις συναντήσεις μας:

Μετάβαση στο padlet.com

Ο Μ.Αλέξανδρος και το καταραμένο φίδι από το Ροδιακό Θέατρο Σκιών 2023-2024

429928619 387221360721718 1209891915588794529 n

Ο κος Θοδωρής Ριζούλης,επισκέφθηκε το σχολείο μας μετά από πρόσκληση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, για να μας παρουσιάσει την παράσταση του Καραγκιόζη ¨Ο Μέγας Αλέξανδρος και το καταραμένο φίδι¨ στα παιδιά του νηπιαγωγείου και του Δημοτικού Σχολείου

Παρέα με τον κο Ριζούλη ήταν ο Καραγκιόζης, ο μπαρμπα Γιώργος, ο Μορφονιός και όλες οι αγαπημένες  φιγούρες των παιδικών μας χρόνων.

Πριν την παράσταση, ο κος Ριζούλης έδωσε στα παιδιά να κρατήσουν και να κινήσουν-ως καραγκιοζοπαίχτες-τις φιγούρες, τις οποίες θυμήθηκαν ή γνώρισαν τα μικρά μας.

Η παράσταση ήταν προσεγμένη, αστεία, κράτησε το ενδιαφέρον των παιδιών μας και αποτέλεσε μια ευκαιρία για υπενθύμιση στα μεγαλύτερα παιδιά και γνωριμία στα μικρότερα, με ένα σημαντικό κομμάτι της καλλιτεχνικής-θεατρικής μας ιστορίας.

Οι χαρακτήρες του Καραγκιόζη αγγίζουν πτυχές της ιστορίες μας και πίσω από την απλοϊκή αλλά πανέξυπνη φιγούρα του πρωταγωνιστή, βλέπουμε έναν λαό, που, αν και αναφέρεται στην Τουρκοκρατία-μπορεί να συνδεθεί με διαφορετικά κομμάτια της ιστορίας μας.

Ευχαριστούμε πολύ τον κο Ριζούλη γαι την όμορφη παράσταση και τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για το εξαιρετικό δώρο τους!

Μπορείτε να διαβάσετε περισσσότερα για τον καραγκιόζη και το θέατρο Σκιών στη σελίδα του Σπαθάρειου Μουσείου

Ο Καραγκιόζης-Δ.Σαββόπουλος

Βήμα Στο Παιδί- Ο Νικόλας, η Μελίνα και τα πετρώματα 2023-2024

Νικόλας2

Η επίσκεψη στο Πολιτισμικό Μέλαθρο έδωσε την έμπνευση και αφορμή για να μας παρουσιάσουν ο Νικόλας και η Μελίνα τα πολύ όμορφα πετρώματα και ορυκτά που έφεραν από τη συλλογή τους.

Είδαμε αμέθυστο, αχάτη, μάρμαρο κ.α σε όμορφα σχέδια και χρώματα.

Ευχαριστούμε παιδιά!

Νικόλας