dimiourgoumemazi

με τους μαθητές και τις μαθήτριες του Ε2, της εκπαιδευτικού Σοφίας Τσελεπή

Παραδοσιακά παιχνίδια: Τροχός ή κρικηλασία ή τρακαλέκι

Μαρ 202414

Πρόγραμμα συνεργασίας δύο σχολείων

Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Σερρών “Κων. Καραμανλής”και Δημοτικό Σχολείο Νέου Σκοπού

Οι μαθητές/τριες ανταλλάσσουν ιδέες για παραδοσιακά παιχνίδια, χρησιμοποιώντας ψηφιακά εργαλεία δημιουργίας εικόνων avatar και το εργαλείο Chatterpix με το οποίο μετατρέπουν τη στατική τους εικόνα avatar σε κινούμενη εικόνα, που μιλάει και περιγράφει κάποιο παραδοσιακό παιχνίδι. Αυτή η προφορική περιγραφή παραδοσιακών παιχνιδιών μετατρέπεται σε βίντεο και αποστέλλεται από τους/τις  μαθητές/τριες του ενός σχολείου στο άλλο με σκοπό να τα γνωρίσουν και να τα παίξουν. Το παρελθόν, που εκφράζεται από τα παλιά παραδοσιακά παιχνίδια, προσεγγίζεται με τις νέες τεχνολογίες του παρόντος και του μέλλοντος και οι μαθητές βιώνουν την όλη διαδικασία πολύπλευρα και δημιουργικά.

από κάτω από: παραδοσιακά παιχνίδια| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παραδοσιακά παιχνίδια: Τροχός ή κρικηλασία ή τρακαλέκι

Τα σχόλια είναι κλειστά.