Θεατρικής Αγωγής EAE

Το εκπαιδευτικό δράμα και το θεατρικό παιχνίδι εντάσσονται στις βιωματικές μορφές μάθησης. Η Θεατρική Αγωγή συμβάλει στην ανάπτυξη των γνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών και καλλιεργεί την ομαδικότητα και τη συνεργασία. Είναι ένας τρόπος μάθησης μέσα από την ενεργό ταυτοποίηση των μαθητών με ρόλους και καταστάσεις, όπως τα φαντάζονται και τα διαμορφώνουν στη δραματική πράξη, μέσω των οποίων μπορούν να μάθουν να εξερευνούν γεγονότα και σχέσεις.

Ειδικότερα, το εκπαιδευτικό δράμα διαθέτει στοιχεία και τεχνικές, τα οποία το καθιστούν κατάλληλη μέθοδο παρέμβασης στην Ειδική Αγωγή. Με τη Θεατρική Αγωγή ως βιωματική μέθοδο διδασκαλίας οι μαθητές ενθαρρύνονται να συμμετέχουν ενεργά στη διαδικασία της μάθησης, εμπλέκονται σε μια διαδικασία κοινωνικής αλληλεπίδρασης, ερευνούν και ενεργοποιούν τη φαντασία και τη δημιουργικότητά τους.

Με τη Θεατρική Αγωγή οι μαθητές καλλιεργούν τη γλώσσα (γλωσσική και λεκτική ανάπτυξη), βελτιώνουν τις δυνατότητες αυτοελέγχου, ενισχύουν τόσο τη συγκέντρωση όσο και τη μνήμη, εδραιώνουν διαπροσωπικές σχέσεις και εκφράζονται χωρίς το φόβο του λάθους. Επιπλέον, οι τεχνικές του δράματος μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για την εκμάθηση κοινωνικών δεξιοτήτων. Οι μαθητές αναπτύσσουν ενσυναίσθηση, κατανοούν βαθύτερα τον εαυτό τους και τον άλλο, αποδέχονται το διαφορετικό, συνεργάζονται και ενισχύουν την αυτοπεποίθησή τους. Απώτερος σκοπός αποτελεί η ενίσχυση της έκφρασης, της ομαδικότητας και η έκφραση των συναισθημάτων.