Μουσικής EAE

log1Η Μουσική αποτελεί μια παγκόσμια γλώσσα και ένα μέσο έκφρασης συναισθημάτων, χωρίς να απαιτεί από τους μαθητές μουσικές γνώσεις. Στο μάθημα της Μουσικής Αγωγής καλλιεργούνται δεξιότητες, όπως ο συντονισμός των κινήσεων μέσω μουσικοκινητικών δραστηριοτήτων, το  πνεύμα συνεργασίας και ομαδικότητας μέσω ομαδοσυνεργατικών δραστηριοτήτων και ενισχύεται η δημιουργικότητα και η μνήμη.

Οι περισσότεροι μαθητές ανταποκρίνονται κατά την ακρόαση μουσικών κομματιών, τα οποία μειώνουν το άγχος και κρατά τους μαθητές πιο ήρεμους, χαρούμενους και παραγωγικούς. Συγκεκριμένα, η μουσική αποδίδει στην εκμάθηση μαθησιακών αντικειμένων (μέρες της εβδομάδας, εποχές, χρώματα κλπ), στην αύξηση διάρκειας της βλεμματικής επαφής, στη μείωση της ηχολαλίας και των στερεοτυπιών στη βελτίωση του λόγου ,στην ενίσχυση των κοινωνικών δεξιοτήτων, στην ανάπτυξη δεξιοτήτων παιχνιδιού, στη συναισθηματική έκφραση, καθώς και  στην ανεκτικότητα του παιδιού στον ήχο μέσα από συστηματική προσπάθεια.

Ενδεικτικά κάποιες δραστηριότητες που προσαρμόζονται ανάλογα με τις εκπαιδευτικές ανάγκες είναι η παραγωγή ήχων μέσω του σώματος, η εξάσκηση στην αναγνώριση μουσικών ακροάσεων, η δραματοποίηση, η κατασκευή μουσικών οργάνων, η ενασχόληση με τα μουσικά όργανα- χωρίς να αποτελεί αυτοσκοπό η εκμάθησή τους, η οπτικοποίηση των τραγουδιών με τη χρήση καρτών και εικονόλεξων. Γενικά, απώτερος σκοπός αποτελεί η ενίσχυση θετικού κλίματος στην τάξη και η έκφραση των συναισθημάτων των μαθητών.

Music1 Music2 Music3
Music5 Music7 Music6