Εικαστικών EAE

Τα εικαστικά είναι ένα μάθημα ωφέλιμο για όλους τους μαθητές, χωρίς εξαιρέσεις. Στην ειδική αγωγή οι μαθητές μπορούν να επωφεληθούν από την επαφή τους με την τέχνη με διάφορους τρόπους.

Κάθε μορφής τέχνη προάγει την ελευθερία της δημιουργικής έκφρασης, η οποία βοηθά τους μαθητές να χαλαρώσουν και να σκεφτούν διαφορετικά ή να ενεργοποιηθούν ώστε να συμμετέχουν σε δραστηριότητες που τους προσφέρουν τη χαρά και την ικανοποίηση της δημιουργίας και της επιτυχίας.

Ο καθένας μπορεί να κάνει τέχνη και υπάρχουν τόσες πολλές διαφορετικές μορφές τέχνης, που βοηθούν τους μαθητές να αποκτήσουν ανεξαρτησία, αυτοπεποίθηση και αυτοεκτίμηση.

Πολλά άτομα που μπορεί να μην διαπρέπουν στις επιστήμες συχνά διαπιστώνουν ότι διαπρέπουν στις τέχνες. Οι μαθητές εξερευνούν διαφορετικά καλλιτεχνικά μέσα και υλικά ώστε να οδηγηθούν στην χαρά της επιτυχίας μέσα από την ανακάλυψη του κρυμμένου ταλέντου τους.

Όταν εξετάζουμε την τέχνη σε σχολεία ειδικής αγωγής, δυσκολευόμαστε να φανταστούμε πώς ορισμένοι μαθητές μπορούν να πάρουν μέρος στο μάθημα. Ωστόσο, με τα κατάλληλα υλικά και οδηγίες, η τέχνη είναι πραγματικά μια δυνατότητα για κάθε μαθητή. Η επίδειξη του τρόπου χρήσης υλικών ή η δυνατότητα των μαθητών να παρακολουθούν άλλους να δημιουργούν τέχνη θα τους βοηθήσει να βρουν το δικό τους βήμα στο μάθημα της τέχνης. Επιπλέον, σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί να είναι χρήσιμο να εστιάσουν σε μορφές τέχνης που απαιτούν πολλή αφή, όπως η ζωγραφική με τα δάχτυλα ή η γλυπτική.

Σε άλλες περιπτώσεις, ο εικαστικός ή ένας βοηθός μπορεί να έρθει δίπλα στον μαθητή και να ακολουθήσει τις οδηγίες του για να δημιουργήσει το έργο τέχνης που ο μαθητής φαντάζεται ή και να καθοδηγήσει ο ίδιος το χέρι του μαθητή.

Κάθε μαθητής μας αξίζει την ευκαιρία να δημιουργήσει τέχνη. Τα εικαστικά είναι εξίσου ωφέλιμα με τα υπόλοιπα ακαδημαϊκά μαθήματα η συνεργασία με τους μαθητές είναι ο τρόπος για να τους δώσουμε μια δημιουργική διέξοδο.