Σχολικός Ψυχολόγος

0

Ο σχολικός ψυχολόγος υποστηρίζει με συστηματικό και επιστημονικά τεκμηριωμένο τρόπο τους μαθητές, συνεργάζεται με τους εκπαιδευτικούς, τους γονείς και όλη τη σχολική κοινότητα με στόχο τη βελτίωση της μαθησιακής πορείας, την προαγωγή της συναισθηματικής και κοινωνικής ανάπτυξης των μαθητών και τη δημιουργία ασφαλούς, υγιούς και υποστηρικτικού κλίματος, που ενισχύει τους δεσμούς ανάμεσα στο σχολείο, την οικογένεια και την κοινότητα.

Ο σχολικός ψυχολόγος αναλαμβάνει το σχεδιασμό, την εφαρμογή , το συντονισμό, και την αξιολόγηση παρεμβάσεων που αφορούν όλους τους τομείς της ανάπτυξης των παιδιών (μαθησιακός τομέας, τομέας ψυχοκοινωνικής προσαρμογής, διαχείρισης κρίσεων και συνεργασία σχολείου-οικογένειας-κοινότητας).

Συμβουλευτική (ατομική και ομαδική)

• Σε γονείς για την καλύτερη κατανόηση της ανάπτυξης και των δυσκολιών των παιδιών, καθώς και για την αξιοποίηση των ιδιαίτερων κλίσεων και ενδιαφερόντων τους.
  • Σε μαθητές για τη βελτίωση των κοινωνικών και συναισθηματικών τους δεξιοτήτων και την ενίσχυση θετικών κοινωνικών συμπεριφορών.
  • Συνεργασία με φορείς της κοινότητας ή άλλες υπηρεσίες.
  • Διασύνδεση της σχολικής κοινότητας με άλλους φορείς που παρέχουν ψυχολογικές και κοινωνικές υπηρεσίες.