Κοινωνικός Λειτουργός

Το ιδιαίτερο στοιχείο που χαρακτηρίζει τη λειτουργία του συγκεκριμένου σχολείου αφορά τον τρόπο με τον οποίο λειτουργεί. Ειδικότερα ως δυνατό του σημείο θα μπορούσε να αναφερθεί η συνεχής συνεργασία με το οικογενειακό περιβάλλον των μαθητών. Δίδεται ξεχωριστή βαρύτητα στην δημιουργία μιας σχέσης εμπιστοσύνης και κατανόησης, που σε δεύτερο χρόνο οδηγεί σε μια αποτελεσματική συνεργασία. Αυτό που διαφοροποιεί τη λειτουργία του ειδικού σχολείου από ένα σχολείο τυπικής εκπαίδευσης είναι αυτή η σταθερή, καθημερινή συνεργασία με απώτερο στόχο την βελτίωση του εκπαιδευτικού έργου, το οποίο  φυσικά αντανακλά στην προσωπικότητα των παιδιών. Οι κοινωνικοί λειτουργοί του σχολείου σε συνεργασία με άλλους ειδικούς αναλαμβάνουν αυτόν τον ρόλο στο πλαίσιο λειτουργίας του επαγγέλματός τους.

Παράλληλα πρέπει να σημειωθεί ότι η προτεραιότητα που θέτει το σχολείο είναι η εξατομικευμένη παρέμβαση στο κάθε παιδί με βάσει τις ξεχωριστές του δυνατότητες και ανάγκες. Αυτό σημαίνει ότι πρωταρχικής σημασίας είναι η δημιουργία ευχάριστων στιγμών στα παιδιά και παράλληλα η καλλιέργεια των δεξιοτήτων των οποίων μπορούν να αναπτύξουν. Ακόμη μερικά στοιχεία αποτελούν η συναισθηματική αποφόρτιση, η ανάπτυξη ποικίλων κοινωνικών δεξιοτήτων και η εκπαίδευσή τους σε ένα γενικά ευχάριστο κλίμα.