Φυσικοθεραπευτής

Το κάθε παιδί αξιολογείται και δουλεύεται με εξατομικευμένο πρόγραμμα προσαρμοσμένο στις ικανότητες και στις ανάγκες του.

• Κινησιοθεραπεια.Ενεργητικες, παθητικές και υποβοηθούμενες ασκήσεις για την βελτίωση της φυσικής κατάστασης, αύξηση του εύρους κίνησης και αναχαίτηση της σπαστικότητας σε νευρολογικές περιπτώσεις .
  • Βελτίωση της κινητικότητας και της ισορροπίας. Με φυσικοθεραπευτικά μέσα και παιχνίδια στοχεύουμε στο να πετύχει το παιδί την ασφαλή αυτοεξυπηρέτησή του και την ανεξαρτησία του.
  • Ενδυνάμωση.
  • Βελτίωση της ιδιοδεκτηκότητας/κιναισθησία. Βελτίωση της κίνησης μέσα στον χώρο. Έλεγχος των κινήσεών ώστε να  συντονίζει, να οργανώνει το σώμα του.
  • Εκμάθηση νέων δεξιοτήτων.

Στόχος της φυσικοθεραπείας στο σχολικό περιβάλλον είναι να κάνει πιο εύκολη την καθημερινότητα του παιδιού. Ένα παιδί με ειδικές ικανότητες ενδεχομένως να έχει δυσκολίες στην πραγματοποίηση απλών καθημερινών κινήσεων, να περπατήσει σωστά, να σηκωθεί από το κρεβάτι, να ντυθεί μόνο του ή ακόμα και να κρατήσει σταθερό το κεφάλι του. Σε όλα αυτά, ό,τι βελτιώνει την ζωή του παιδιού και το κάνει πιο λειτουργικό στοχεύει η φυσιοθεραπευτική προσέγγιση. Οι υπηρεσίες θεραπείας παρέχον υποστήριξη και προσαρμογές  για να επιτρέψουν τη λειτουργικότητα του παιδιού τόσο στο σχολείο όσο φυσικά  και στην καθημερινή του ζωή.