Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό

Το Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό έχει την αρμοδιότητα να υποστηρίζει, να καθοδηγεί και να εκπαιδεύει τους μαθητές σε δεξιότητες αυτοεξυπηρέτησης και εκπλήρωσης των βασικών τους αναγκών.

Οι μαθητές εκπαιδεύονται στην τήρηση βασικών κανόνων υγιεινής όπως το πλύσιμο των χεριών, η χρήση της τουαλέτας και το πλύσιμο των δοντιών. Η εκπαίδευση πραγματοποιείται με πολλούς και διαφορετικούς τρόπους, οι οποίοι προσαρμόζονται πάντα στις ανάγκες και τις δεξιότητες του εκάστοτε μαθητή, π.χ. με τη χρήση εικόνων χρονικής ακολουθίας, με τη χρήση κοινωνικών ιστοριών, με τη χρήση μουσικοκινητικών δραστηριοτήτων κλπ.

Επιπλέον το Ειδικό Βοηθητικό Προσωπικό έχει την αρμοδιότητα της εκπαίδευσης των μαθητών σε δεξιότητες καθημερινής ανεξάρτητης διαβίωσης. Τα παιδιά, μετά από εκπαίδευση, καταφέρνουν να προετοιμάζουν το πρωινό τους, να καθαρίζουν τα αντικείμενα της κουζίνας που χρησιμοποιούν. Ακόμη με επίβλεψη και καθοδήγηση του προσωπικού καταφέρνουν να παρασκευάζουν απλές συνταγές.

Τέλος, η εκπαίδευση μπορεί να συμπεριλαμβάνει περεταίρω δραστηριότητες και δεξιότητες αυτόνομης διαβίωσης, όπως είναι η χρήση του πλυντηρίου ρούχων, το άπλωμα των ρούχων και η τακτοποίηση του προσωπικού χώρου του κάθε μαθητή.

Ev4 Ev3 Ev1
Ev6 Ev2 Ev7