Ο Αθέατος Κόσμος των μικροβίων!

1 censored 2 censored
3 censored 4 censored
5 censored 7 censored
6 censored 8 censored

Σήμερα Παρασκευή 19 Απριλίου οι μαθητές/τριες του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Αλεξανδρούπολης, με τη βοήθεια της σχολικής νοσηλεύτριας και των εκπαιδευτικών, γνώρισαν βιωματικά τον “αθέατο κόσμο” των μικροβίων. Ενημερώθηκαν για το πόσο σημαντικό είναι να τηρούνται οι βασικοί κανόνες υγιεινής, εντός και εκτός τάξης, διδάχτηκαν με απλό και κατανοητό τρόπο τι προβλήματα προκαλούν στην υγεία μας τα μικρόβια (π.χ. πυρετό, πονόλαιμο, βήχα) και πώς μπορούμε να προστατευτούμε από αυτά (εμβόλια, φάρμακα, υγιεινή των χεριών) και πραγματοποίησαν ένα διαδραστικό πείραμα για την εξοικείωση τους με την υγιεινή των χεριών. Τέλος, οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν βιντεοπροβολή με θέμα την προστασία από τα μικρόβια και συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας για τους βασικούς κανόνες για να την προστασία τους από τα μικρόβια.