ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΜΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΟΜΙΛΟ ΜΟΥΣΙΚΗΣ

peir

Οι μαθητές του Ειδικού Δημοτικού είχαν την χαρά να επισκεφθούν το 1ο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο της πόλης μετά από πρόσκληση της Μουσικοπαιδαγωγού του σχολείου κυρίας Μάρας Καραγιάννη. Το 1ο Πειραματικό Δημοτικό διατηρεί τον παλαιότερο Όμιλο Μουσικής Δημιουργίας και Έκφρασης – Χορωδιακό Σύνολο και Ορχήστρα Μουσικών Οργάνων ο οποίος αποτελείται από μαθητές της Ε και της ΣΤ τάξης και λαμβάνει μέρος σε πλήθος εκδηλώσεων ενώ πρόσφατα βραβεύθηκε με την πρώτη θέση στην κατηγορία Project του 7ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού «Ποντιακός ελληνισμός: Μνήμες και όνειρα, παρελθόν, παρόν και μέλλον 2022-2023» με το τραγούδι «Μαύρη Θάλασσα». Οι μαθητές μας συνεργάστηκαν και αλληλεπίδρασαν με τους συμμαθητές τους από το Πειραματικό, έπαιξαν διάφορα κρουστά όργανα συμμετέχοντας στη δημιουργία συνόλου, και παρακολούθησαν τον Όμιλο Μουσικής που παρουσίασε τραγούδια και κάλαντα των Χριστουγέννων και της Πρωτοχρονιάς. Η διευθύντρια του σχολείου μας ξενάγησε στη συνέχεια στο ιστορικό κτίριο της Ζαριφείου Ακαδημίας όπου στεγάζεται το Πειραματικό δημοτικό ενώ στο τέλος τα παιδιά του Ομίλου μοίρασαν δωράκια-που αγοράσαν τα ίδια- στους μαθητές μας. Ευχόμαστε η συνεργασία και η αγάπη που νοιώσαμε να συνεχιστεί για πολλά χρόνια ακόμα. Ευχαριστούμε.

Καλά Χριστούγεννα

peir4 peir3