Συμμετέχουμε στο “Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης”!

Συγγραφέας: Δ.Δ.ΣΧΛ.ΙΑΣΜΟΥ | Κατηγορία ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ | , στις 23-05-2019

Οι μαθητές/τριες της Γ΄, Δ΄ και Ε΄ τάξης του σχολείου μας πήραν μέρος σε δραστηριότητες-παιχνίδια με θέμα «Λούνα Παρκ της Ανακύκλωσης» που διοργάνωσαν η Αναπτυξιακή Εταιρεία Διαχείρισης Απορριμμάτων Ανατολικής Μακεδονίας-Θράκης σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Ανακύκλωσης Α.Ε. και τον Δήμο Ιάσμου. Οι δράσεις έλαβαν χώρο στο προαύλιο χώρο του πρώην Δημοτικού Σχολείου Ιάσμου και περιελάμβαναν αρχικά ενημέρωση και ερωτήσεις αλληλεπίδρασης σχετικά με την ανακύκλωση. Ακολούθως οι μαθητές/τριες χωρίστηκαν σε δύο ομάδες και έπαιξαν τα εξής παιχνίδια που αφορούσαν τα ανακυκλώσιμα υλικά:

1. Ψάρεμα γυάλινων, χάρτινων, πλαστικών, αλουμινένιων και λευκοσιδηρών ψαριών.

2. Φιδάκι με πλακίδια με κάδους ανακύκλωσης και σκουπιδιών.

3. Παιχνίδι μνήμης με αναδιπλούμενες κάρτες χάρτινων κουτιών, γυαλιού, λευκοσίδηρου, tetrapak και συσκευασίες από γαριδάκια.

4. Κορίνες με τα ανακυκλώσιμα υλικά τις οποίες οι μαθητές/τριες έπρεπε να στοχεύσουν.

5. Τσουβαλοδρομίες με σάκους ανακύκλωσης.

Τέλος, στους μαθητές/τριες δόθηκε σχετικό ενημερωτικό φυλλάδιο.