Σας καλωσορίζουμε στην ιστοσελίδα του σχολείου μας, η οποία θα λειτουργήσει ως μέσο δημιουργικότητας και επικοινωνίας των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των γονέων. Έχει στόχο την υποστήριξη και την εξέλιξη των μαθητών μέσα από τη δημοσίευση υλικού και δραστηριοτήτων.
![Ειδικό σχολείο Γιάννουλης](https://blogs.sch.gr/dimgiann/files/2021/10/dimgiann-home-img-v3.jpg?x50473)
«Αν το παιδί δεν μπορεί να μάθει με τον τρόπο που το διδάσκουμε, τότε πρέπει να το διδάξουμε με τον τρόπο που μπορεί να μάθει.»
Maria Montessori
Το σχολείο μας
Το Ειδικό δημοτικό σχολείο Γιάννουλης βρίσκεται στην οδό Παπάγου 49 στη Γιάννουλη.
Ιδρύθηκε το 1976 και από το 1998 λειτουργεί ως 6/θεσιο.
Φιλοξενεί παιδιά με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες και αναπηρίες από όλο τον νομό Λάρισας. Είναι στελεχωμένο με ειδικό εκπαιδευτικό προσωπικό όλων των ειδικοτήτων και έχει ως σκοπό να καλλιεργήσει στο μέγιστο τις δυνατότητες του κάθε μαθητή παρέχοντας σε όλους ίσες ευκαιρίες για μάθηση.
Οι στόχοι του σχολείου είναι :
- Nα εντάξει τους μαθητές στο σχολικό και κοινωνικό περιβάλλον.
- Να παρέχει υποστήριξη στους μαθητές και τις οικογένειές τους.
- Να συνεργάζεται με τους γονείς για το σχεδιασμό και την πρόοδο των μαθητών.
- Να εφαρμόζει εξατομικευμένα προγράμματα εκπαιδευτικής παρέμβασης σε μαθητές με διαφορετικά επίπεδα νοητικής ανάπτυξης.
- Να συνεργάζεται με σχολεία τυπικής ανάπτυξης καλλιεργώντας την ανάπτυξη γνωστικών μαθησιακών ψυχοσυναισθηματικών και κοινωνικών δεξιοτήτων όλων των μαθητών.
Οι χώροι του σχολείου μας- φωτογραφίες