Μαθήματα κολύμβησης για τους μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης

Τα μαθήματα κολύμβησης του τρέχοντος σχολικού έτους για τους μαθητές των τάξεων Γ΄ και Δ΄, ξεκίνησαν στις 12 Ιανουαρίου και σιγά σιγά φτάνουν στο τέλος τους. Οι μαθητές που συμμετείχαν στα μαθήματα, με υπεύθυνο τον καθηγητή Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, κύριο Ιορδάνη Ξανθόπουλο, επισκέπτονται κάθε Πέμπτη το κολυμβητήριο.

Μέσα από το πρόγραμμα, οι μαθητές διαπίστωσαν ότι η κολύμβηση είναι μια φυσική δραστηριότητα που βελτιώνει όλες τις λειτουργίες του ανθρώπινου οργανισμού. Μπορεί να διαχωριστεί σε κολύμβηση ψυχαγωγικού και αγωνιστικού χαρακτήρα. Η πρώτη έχει στόχο την υγεία και την προστασία του παιδιού όταν βρίσκεται στο υδάτινο περιβάλλον και δεν απαιτεί επίπονη και μακροχρόνια προπόνηση. Αυτό το επίπεδο προπόνησης μπορεί να εφαρμοστεί στην εκμάθηση της βασικής κολύμβησης κατά τη διδασκαλία της στο σχολείο.

Όσοι μαθητές συμμετείχαν, ενθουσιάστηκαν με το πρόγραμμα και όσα έμαθαν.

Ραντεβού λοιπόν του χρόνου, με περισσότερες συμμετοχές!

IMG 3dc92da792dd668ece974025265c7945 V 2