Μικροί διασώστες-Επίσκεψη του ΕΚΑΒ στο σχολείο μας

Την Παρασκευή 22 Μαΐου έφτασε ένα ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο σχολείο μας. Μην τρομάζετε!!! Δεν ήρθε για κακό! Κάθε άλλο! Μαζί του ήρθαν η Μαρία και ο Βασίλης, που είναι διασώστες του ΕΚΑΒ Κέρκυρας, για να μας μάθουν πώς μπορούμε να γίνουμε και μεις μικροί διασώστες αν παραστεί ανάγκη.

Μας έδειξαν λοιπόν, πώς πρέπει να αντιδράσουμε σε περιπτώσεις τραυματισμού,όπως το έγκαυμα, το κάταγμα/χτύπημα, τσίμπημα εντόμου, πνιγμονή κ.λπ. Μάθαμε ακόμα πως το σημαντικότερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να μένουμε ψύχραιμοι, να μιλάμε και να ενθαρρύνουμε το τραυματισμένο άτομο, να ενημερώσουμε κάποιον ενήλικα και φυσικά αν χρειαστεί να καλέσουμε το 166.

DSC04808

DSC04795

σε περίπτωση χτυπήματος

DSC04802

DSC04804

σε περίπτωση πνιγμονής

DSC04811

DSC04815

ο Βασίλης και η Μαρία μας λύνουν τις απορίες

DSC04816

Ήταν μια πολύ χρήσιμη παρουσίαση. Ευχαριστούμε το προσωπικό του ΕΚΑΒ που μας βοήθησε να είμαστε προετοιμασμένοι για περιπτώσεις έκτακτης ανάγκης, γιατί μην ξεχνάμε ότι τα απρόοπτα συμβαίνουν τόσο στο σχολείο όσο και στο σπίτι.