All Different All Equal

Έχουμε αναφέρει ξανά το Πρόγραμμα Καλλιπάτειρα. Αυτό το πρόγραμμα αντικατέστησε το πρόγραμμα Ολυμπιακής Παιδείας από φέτος. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα σπουδαίο πρόγραμμα που έχει στόχο να συμβάλλει στην ισότητα των δύο φύλων, στην αντιμετώπιση της ξενοφοβίας και του ρατσισμού, στην ανάπτυξη ανοχής στη διαφορετικότητα. Σίγουρα μερικά πράγματα περνάνε μέσα από το σύνολο της εκπαίδευσης και τη στάση των εκπαιδευτικών. Νομίζω όμως ότι τέτοια προγράμματα μόνο θετικά μπορεί να είναι . Πόσο μάλλον όταν συνδυάζονται με το μάθημα της γυμναστικής που τόσο αγαπητό είναι στα παιδιά.

Για περισσότερες πληροφορίες για το πρόγραμμα:

Υπουργείο Παιδείας
All Different All Equal

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά σε αυτό το πρόγραμμα (με πρωτεργάτη την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κα Χριστίνα Τζέλλα) και την περασμένη εβδομάδα βάψαμε ένα τοίχο του σχολείου. Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν, οι δάσκαλοι επίσης και το τελικό αποτέλεσμα είναι φανταστικό. Περιμένουμε με μεγάλη χαρά την εκδήλωση που θα γίνει στο τέλος του μήνα με συμμετοχή δύο σχολείων, πολλών γυμναστών, αθλητικούς αγώνες μεταξύ εκπαιδευτικών και μαθητών (ωχ, θα χάσουμε πανηγυρικά?) και άλλα πολλά!

Κατηγορίες: αντιρατσιστική εκπαίδευση, Καλλιπάτειρα, φυσική αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.