Αρχείο ημέρας 30 Οκτωβρίου 2021

Οκτώβριος 2021

Προβολή ταινίας : “Η Ρόκα αλλάζει τον κόσμο”

Την Παρασκευή 29/10/21. τα παιδιά  παρακολούθησαν την ταινία ‘Η Ρόκα αλλάζει τον κόσμο”..
Η ευκαιρία για αυτήν την προβολή , μας δόθηκε μέσω της συμμετοχής του σχολείου μας  στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Όλοι στο κάδρο 2”  του Νεανικού Πλάνου υπό την αιγίδα και τη χρηματοδότηση του ΥΠΠΟΑ και τη συνεργασία του Φεστιβάλ Ολυμπίας
Τα παιδιά παρακολούθησαν την ταινία με ενδιαφέρον και είχαν διάθεση για συζήτηση στο τέλος.
Εντόπισαν τα θέματα της ταινίας, και μας δόθηκε η ευκαιρία, να συζητήσουμε για τα καίρια ζητήματα
των προσωπικών σχέσεων,των οικογενειακών, του εκφοβισμού, των ανούσιων ινφλουένσερ, της οπτικής του ανθρώπου προς τα αστέρια παράλληλα με την προσπάθεια της διάσωσης του πλανήτη.

Κινούμενο σχέδιο από την Α΄ και Γ΄τάξη / Camera Zizanio

Το Κινηματογραφικό Φεστιβάλ Χανίων έφτασε στο σχολείο μας με την εγγραφή μας στις Online προβολές σχολικών ταινιών! Στις 29 Οκτωβρίου, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ και της Γ’ τάξης παρακολούθησαν stop motion βιντεάκια που δημιουργήθηκαν από παιδιά και νέους στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας Camera Zizanio. Με την τεχνική του stop motion διαδοχικές φωτογραφίες προβάλλονται γρήγορα, έτσι ώστε να δίνεται η εντύπωση κινούμενου σχεδίου. Μετά την προβολή, δοκιμάσαμε να πειραματιστούμε με χαρτιά, χαρτόνια, πλαστελίνες και …μπόλικες ιδέες! Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή Stop Motion Studio που κατεβάσαμε από το  PlayStore μπορούσαμε να βλέπουμε πώς εξελίσσεται  το έργο μας. Σας το παρουσιάζουμε!
κα. Τζιαμπάζη Θεοδώρα ,δασκάλα της Γ’ τάξης