Ενδοσχολική Επιμόρφωση

2021-2022

•  Πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο στα πλαίσια της  ενδοσχολικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών της σχολικής μας μονάδας, με επιμορφωτή τον κ. Ξανθόπουλο Γεώργιο, εκπαιδευτικό ΠΕ70, Προϊστάμενο του Δημοτικού Σχολείου Εξοχής, με  τίτλο «Κατασκευή blog και η αξιοποίησή του στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων».

Untitled Untitled3 Untitled4png

Η επιμόρφωση  είχε στόχο  στην ενδυνάμωση  των εκπαιδευτικών, στη βελτίωση της κατάρτισής τους και ειδικότερα  στην κατάκτηση των απαραίτητων γνώσεων και δεξιοτήτων για την κατασκευή, διαχείριση  και συντήρηση ιστολογίου (blog)  καθώς και στην αξιοποίησή του στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων και  πραγματοποιήθηκε  διαδικτυακά, μέσω της πλατφόρμας Webex,  την Πέμπτη 26 Μαΐου 2022 και ώρες 18:00 – 21:00.Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών  ήταν προαιρετική, ενώ στους συμμετέχοντες και στις συμμετέχουσες  χορηγήθηκε  βεβαίωση παρακολούθησης.

• Πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο στα πλαίσια της Ενδοσχολικής επιμόρφωσης, με εισηγήτρια  τη Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου  ΠΕ70  του ΠΕΚΕΣ ΑΜΘ  κ. Θεοδοσιάδου Ευγενία και με  τίτλο: «Το μοντέλο της Ανεστραμμένης Διδασκαλίας: Θεωρητικό πλαίσιο – Παραδείγματα εφαρμογής».

302302541 600878558260855 4080330476733576267 n COLLAGE

Η επιμόρφωση  είχε στόχο την ενίσχυση του ρόλου των εκπαιδευτικών,τη βελτίωση της κατάρτισής τους και την παρουσίαση  ενός εναλλακτικού μοντέλου διδασκαλίας και μάθησης, γνωστό ως ανεστραμμένη τάξη, το οποίο στηρίζεται στην αντιστροφή της μέχρι σήμερα ακολουθούμενης δομής. Ειδικότερα, στο πρώτο μέρος  πραγματοποιήθηκε ασύγχρονη μελέτη επιμορφωτικού υλικού από τους συμμετέχοντες  και εργασίες αξιολόγησης . Στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκε το θεωρητικό πλαίσιο της ανεστραμμένης τάξης, τα χαρακτηριστικά της, τα στάδια εφαρμογής της, τα εργαλεία και οι τρόποι με τους οποίους μπορεί να υποστηριχτεί τεχνολογικά, παραδείγματα εφαρμογής της στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση, ομαδικές εργασίες, σχεδιασμός διδασκαλίας με τη χρήση της μεθόδου της Ανεστραμμένης Διδασκαλίας και ακολούθησε παρουσίαση των  εργασιών και  συζήτηση για τα οφέλη μαθητών και εκπαιδευτικών, τις προκλήσεις και τους  προβληματισμούς από την εφαρμογή της.

Α΄ μέρος – 3 ώρες (ασύγχρονα – εξ αποστάσεως): Ασύγχρονη μελέτη επιμορφωτικού υλικού από τους συμμετέχοντες και εργασίες αξιολόγησης.                                                       Β΄ μέρος – 3 ώρες (σύγχρονα – εξ αποστάσεως) : Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε  διαδικτυακά στην πλατφόρμα webex,  την Δευτέρα 23 Μαΐου 2022 και ώρα  18:00 – 21:00.                                                                                                                                                   Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών είναι  ήταν προαιρετική, ενώ στους συμμετέχοντες και στις συμμετέχουσες  χορηγήθηκε  βεβαίωση παρακολούθησης.

• Πραγματοποιήθηκαν δύο επιμορφωτικά  σεμινάρια  για την χρήση  και αξιοποίηση των ΤΠΕ στην διδασκαλία στο πλαίσιο της Ενδοσχολικής επιμόρφωσης, με επιμορφωτή  τον εκπαιδευτικό ΠΕ86 Πληροφορικής   κ. Κιούρτ Νιχάτ   και με  τίτλο: α) «Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση- Ηλεκτρονική τάξη (e-class) -Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me»  και β) « Σύγχρονη εξ  αποστάσεως εκπαίδευση -Χρήση πλατφόρμας WEBEX».

IMG 20220609 124601 COLLAGE IMG 20220609 123801 COLLAGE

H θεματολογία ορίστηκε βάσει των προτάσεων των εκπαιδευτικών του σχολείου και τις ανάγκες της σχολικής μονάδας. Η επιμόρφωση  στοχεύει στην ενίσχυση του ρόλου των εκπαιδευτικών, στη βελτίωση της κατάρτισής τους και ειδικότερα  στην κατάκτηση γνώσεων και δεξιοτήτων όσο αφορά  την αξιοποίηση των ΤΠΕ στη διεξαγωγή της διδασκαλίας  προκειμένου να καταστεί ποιοτικότερη και αποτελεσματικότερη η εξ αποστάσεως εκπαίδευση.     Οι επιμορφώσεις  διεξήχθηκαν  στο χώρο του σχολείου:Η πρώτη συνάντηση με  τίτλο: «Ασύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση- Ηλεκτρονική τάξη (e-class) -Ψηφιακή Εκπαιδευτική Πλατφόρμα e-me»,  διάρκειας 4 ωρών,  πραγματοποιήθηκε   την Πέμπτη 5 Μαΐου 2022 και ώρα 14:00-18:00. Η δεύτερη συνάντηση με  τίτλο: « Σύγχρονη εξ  αποστάσεως εκπαίδευση -Χρήση πλατφόρμας WEBEX», διάρκειας 2 ωρών,  πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 12 Μαΐου 2022  και ώρα 14:00-16:00.Η συμμετοχή των εκπαιδευτικών  ήταν προαιρετική, ενώ στους συμμετέχοντες και στις συμμετέχουσες  χορηγήθηκε  βεβαίωση παρακολούθησης.