Μέτρα λειτουργίας των σχολείων από Δευτέρα 10/01/2022

Οι μαθητές όλων των βαθμίδων θα προμηθεύονται από την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου ως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δυο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας των σχολείων, δηλαδή από 10 Ιανουαρίου έως και 21 Ιανουαρίου 2022.
➡Το self-test για την πρώτη εβδομάδα (10 μέχρι 15/1) θα πραγματοποιηθεί έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1). Υπενθυμίζεται ότι το self-test στη συνέχεια θα πραγματοποιείται έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο.

Διαβάστε τις ανακοινώσεις της υπουργού παιδείας αναφορικά με τα μέτρα λειτουργίας των σχολείων από Δευτέρα 10/01/2022.

Την πρώτη εβδομάδα  οι μαθητές θα  κάνουν 3 σελφ τεστ, το πρώτο την ΚΥΡΙΑΚΗ

Στη συνέχεια θα διενεργούνται δύο σελφ τεστ όπως πριν …

Ιχνηλάτηση σε περίπτωση κρούσματος στην τάξη