About

Το Δ.Σ. ΕΞΟΧΗΣ είναι ένα μικρό 6θέσιο σχολείο, που βρίσκεται στην Εξοχή, ένα προάστιο της Θεσσαλονίκης. Έχει μικρό αριθμό μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών, έχει όμως μεγάλη ιστορία.

Ξεκίνησε τη λειτουργία του ανεπίσημα το 1935 με μαθητές/τριες τα παιδιά των ιαθέντων φυματικών του Σανατορίου (σημερινό Νοσοκομείο Παπανικολάου) και ιδρύθηκε επίσημα με ΦΕΚ το 1936. Το πρώτο κτίριο του σχολείου εγκαινιάστηκε το 1950. Πρόκειται για ένα πέτρινο κτίριο, το οποίο είχε χτιστεί για τις ανάγκες μονοθέσιου σχολείου και χρησιμοποιείται έως και σήμερα. Στην αυλή του σχολείου το 1995 προστέθηκε και ένα προκάτ κτίριο βαριάς προκατασκευής με μία αίθουσα και γραφείο. Τα τελευταία χρόνια, που ο αριθμός των μαθητών/τριών του σχολείου έχει αυξηθεί  σημαντικά, 2 τάξεις του στεγάζονται σε 2 αίθουσες ελαφριάς προκατασκευής δίπλα στο νηπιαγωγείο Εξοχής.