Η εκπαιδευτική περιήγηση σε σημεία ιστορικού και πολιτισμικού ενδιαφέροντος στο Καλαπόδι στις 5 Ιουνίου εκτός των άλλων, περιλάμβανε το Αγροτικό Λαογραφικό Μουσείο και τον ναό του Αγίου Αθανασίου.
Το Μουσείο στεγάζεται σε ένα οίκημα που ανήκε στην ιδιοκτησία Δημητρίου Πρέζα από την προπολεμική περίοδο και αποτελούσε κατοικία αυτού και της οικογένειάς του. Ο κ. Γιάννης Μπαρμπάτσης εκπαιδευτικός και πρώην Διευθυντής του ΚΕ.Δ.Α.Σ.Υ Φθιώτιδας, μας έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα, αποκαλυπτική και διαδραστική ξενάγηση στους χώρους του Μουσείου, ζωντανεύοντας τις παραδόσεις και τις συνήθειες του παρελθόντος. Μέσα από την έκθεση των αντικειμένων, των κειμηλίων της οικογένειας, των εργαλείων και των έργων τέχνης, τα παιδιά γνώρισαν τα έθιμα και τις παραδόσεις των προγόνων. Η επαφή με το παρελθόν ενισχύει την πολιτιστική ταυτότητα και ενθαρρύνει τον σεβασμό προς τις ρίζες τους.
Εξίσου σημαντική εκπαιδευτική εμπειρία ήταν και ο ναός του Αγίου Αθανασίου που επισκεφτήκαμε και μας ξενάγησε ο εφημέριος Πατήρ Χρήστος Καλλιακούδας. Πρόκειται για βυζαντινό μνημείο από το 1700, ο πρώτος καθεδρικός ναός του Καλαποδίου, Μονόχωρος, επιμήκης ναός με βυζαντινές τοιχογραφίες.
Ευχαριστούμε πολύ τον κ. Μπαρμπάτση και τον Πατέρα-Χρήστο.