Επίσκεψη σε εργαστήρι κεραμικής

Φεβ 202421

image0 19

Οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν, την εβδομάδα 22-26 Ιανουαρίου, το εργαστήρι κεραμικής ”Homo ceramics”, το οποίο βρίσκεται μόλις λίγα μέτρα μακριά από το σχολείο μας, στην Ελάτεια.

Εκεί, οι ιδιοκτήτες του εργαστηρίου, περίμεναν μαθητές και εκπαιδευτικούς έχοντας ετοιμάσει βιωματικές δραστηριότητες με πηλό. Μας έδειξαν ζωντανά πώς κατασκευάζονται οι κεραμικές γλάστρες και τα βάζα και στη συνέχεια είχαμε όλοι την ευκαιρία να φτιάξουμε τα δικά μας κεραμικά διακοσμητικά υπό την καθοδήγηση των ειδικών.

image2 9 image2 11 image3 8 image1 10 image4 2 image5 3

Αφού  έψησαν όλες τις δημιουργίες στους ειδικά διαμορφωμένους φούρνους, μας έφεραν τα κεραμικά στο σχολείο μας!

image1 13

image0 20

image2 13 image4 3

Ευχαριστούμε πολύ το εργαστήρι που μας φιλοξένησε στον χώρο του! Οι μαθητές μας πέρασαν υπέροχα!

από κάτω από: Ανακοινώσεις| με ετικέτα , ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επίσκεψη σε εργαστήρι κεραμικής