Με άλλα Σχολεία

Στις 3 Δεκεμβρίου,  παγκόσμια ημέρα ΑΜΕΑ επισκεφθήκαμε το 20ο και 56ο Δημοτικό Σχολείο Ηρακλείου.

“Η 3η Δεκεμβρίου είναι η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (International Day of Persons with Disabilities) , τονίζοντας , αρχικά πως αυτό το Α στη λέξη ΑΜΕΑ δεν σημαίνει Αόρατοι άλλα Άτομα, όπως Εσύ και Εγώ. Άτομα με ίσες ευκαιρίες στην υγεία και την εκπαίδευση, Άτομα που έχουν τις ίδιες δυνατότητες για προσωπική, κοινωνική και επαγγελματική εξέλιξη, Άτομα με ευαισθησίες, ικανότητες και ταλέντα. Σήμερα τα σχολεία μας υποδέχτηκαν 7 μαθητές από το Ειδικό Σχολείο Κωφών Ηρακλείου. Οι λέξεις είναι φτωχές να περιγράψουν τις εικόνες και τα συναισθήματα που βιώσαμε όλοι εμείς σήμερα. Θέλω να ευχαριστήσω όλους τους μαθητές μας αλλά κυρίως όλους τους εκπαιδευτικούς που οργάνωσαν αυτή τη γιορτή.”

Παγκόσμια Ημέρα ΑΜΕΑ 2021