Σχέδια Δράσης

Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Ελληνικό Κόσμο στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού για την παρακολούθηση της διαδραστικής παράστασης Οι Θεοί του Ολύμπου.

18/11/2022

Image7 Image6 Image5 Image4

Image3 Image2 Image1 Image

ΔΡΑΣΕΙΣ    ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΨΗΣ

Σχ. έτος 2023-24

22 Δεκεμβρίου

Κοινή χριστουγεννιάτικη δράση με το 36ο Δημ. Σχ. Περιστερίου

11 Μαρτίου

Παιγνιόδραση διάρκειας 2 μηνών ομάδας μαθητών μας με την Δ’ τάξη του 12ου Δημ. Σχ. Αιγάλεω

Πρόκειται για μια σύνθετη δράση  που  στοχεύει  στην  προσωπική και  επαγγελματική  ανάπτυξη των ατόμων. Βασίζεται στην ολιστική μέθοδο και ερευνά τον άνθρωπο ως “όλον”.  Δίνεται η ευκαιρία στους μαθητές μας να βιώσουν το θεραπευτικό χαρακτήρα του παιχνιδιού, συνυφασμένο σε μια εμπειρία όπου ο λόγος ακολουθεί την τέχνη και η τέχνη τον λόγο.

παιγνιοδ 4 παιγνιοδ 3 παιγνιοδ1

τρόπος    ζωής

παιγνιοδ 2

13 Μαρτίου

Κοινή  δράση με το 1ο Δημ. Σχ. Αγίας Βαρβάρας

Η επίσκεψη της Ε’ τάξης, του 1ου Δημοτικού Σχολείου Αγίας Βαρβάρας, στο σχολείο μας μας γέμισε χαρά. Γνωριστήκαμε, φτιάξαμε με νήμα τον ιστό της φιλίας μας, παίξαμε σκυταλοδρομία και δημιουργήσαμε τους δικούς μας χαρταετούς συναισθημάτων, που είχαν μόνο χαρά!

αβ12 1 αβ11 1

αβ13 1

14 Μαρτίου

Συμμετοχή ομάδας μαθητών μας σε αγώνες πρωταθλήματος boccia

Σήμερα, μαθητές του σχολείου μας πήραν μέρος σε αγώνες πρωταθλήματος boccia(παραολυμπιακό άθλημα για αθλητές με κινητική αναπηρία) μαζί με άλλους μαθητές ειδικών σχολείων, στο Σεράφειο γυμναστήριο του δήμου Αθηναίων. Στόχος, εκτός από τη γνωριμία με το άθλημα, ήταν να έρθουν σε επαφή με τις αξίες του ευ αγωνίζεσθαι. Το δίπλωμα συμμετοχής στους μαθητές μας το έδωσε η αθλήτρια παραολυμπιονίκης Μόρφη Χρυσή.

βοτσια 3  βοτσια 2

βοτσια 1

4 Απριλίου

Ανάπτυξη κοινωνικών επικοινωνιακών δεξιοτήτων

Σήμερα, στα πλαίσια της ανάπτυξης κοινωνικών δεξιοτήτων αλλά και γνωριμίας με τα καταστήματα και τα προϊόντα τους, επισκεφθήκαμε τον φούρνο της γειτονιάς μας. Καλημερίσαμε τις πωλήτριες ευγενικά, αγοράσαμε ψωμί και κουλούρια, πληρώσαμε και υποσχεθήκαμε πως θα ξαναπάμε γιατί η διαδικασία μας άρεσε πολύ! Το ίδιο και τα κουλούρια!

γειτονια 2 γειτονια 1

26 Απριλίου

Κοινή  δράση με το 1ο Δημ. Σχ. Αγίας Βαρβάρας

Συμπερίληψη, κοινωνικοποίηση, αποδοχή της διαφορετικότητας. Η αλληλεπίδρασή μας με τους μαθητές της ΣΤ τάξης του 1ου Δημοτικού σχολείου Αγίας Βαρβάρας μας άφησε με τις πιο όμορφες εντυπώσεις. Γνωριστήκαμε, παίξαμε και στο τέλος φτιάξαμε τα δέντρα της φιλίας μας αφήνοντας το δακτυλικό μας αποτύπωμα πάνω στους καμβάδες.

αβ22 αβ21

αβ23

17/05/2024
Γνωριμία με τη γειτονιά μας
Με μεγάλη χαρά μοιραζόμαστε μαζί σας την συναρπαστική εμπειρία που βίωσαν σήμερα τα παιδιά μας!
Μέσα από ένα παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού, ξεκινήσαμε μια περιπέτεια γεμάτη ανακάλυψη και μάθηση. Ακολουθώντας τα στοιχεία που κρύβονταν σε ένα χάρτη, εξερευνήσαμε τη γειτονιά μας με ενθουσιασμό, ανακαλύπτοντας κρυμμένα αντικείμενα και έρχοντας σε επαφή με χώρους γύρω από το σχολείο.
Καθώς λύναμε αινίγματα και αποκωδικοποιούσαμε στοιχεία, ενισχύσαμε τις δεξιότητές μας στην κριτική σκέψη και την ομαδική εργασία. Η περιπέτεια μας έφερε κοντά, γεμίζοντας μας με χαρά και ενθουσιασμό.
Πέρα από την ψυχαγωγία, η δραστηριότητα αυτή είχε και σημαντικό εκπαιδευτικό χαρακτήρα. Τα παιδιά μας γνώρισαν καλύτερα την περιοχή στην οποία ζουν και ανέπτυξαν τον προσανατολισμό τους.
Γ 1Γ1Γ2Γ3
Γ4Γ5