Το σχολείο μας

ΕΙΔΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΟΛΑΩΝ ΛΑΚΩΝΙΑΣ: Το 2009 ξεκίνησε τη λειτουργία του, το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Μολάων, με έδρα τα Πάκια Λακωνίας. Βρίσκεται διοικητικά στα όρια του νέου Καλλικράτειου Δήμου Μονεμβασίας της Περιφέρειας Πελοποννήσου, εντός των γεωγραφικών ορίων της Περιφερειακής Ενότητας Λακωνίας και συγκεκριμένα στο νοτιοανατολικό τμήμα του Νομού. Ο νέος Δήμος Μονεμβασίας συστάθηκε για πρώτη φορά το 2011 από τη συνένωση των προϋπάρχοντων δήμων Ζάρακος, Μολάων, Μονεμβασίας και Βοιών. Πρωτεύουσά του είναι οι Μολάοι. Η σχολική μας μονάδα αποτελεί το μοναδικό Δημοτικό Σχολείο της περιοχής, που παρέχει ειδική αγωγή και εκπαίδευση, σε μαθητές που έχουν ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Στο σχολείο μας φοιτούν μαθητές και μαθήτριες,  που προέρχονται από τη γύρω περιοχή.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου

20231204 113215

ΣΧΟΛΕΙΟ 7 ΣΧΟΛΕΙΟ 48 ΣΧΟΛΕΙΟ 67