ΕΠΙΣΚΕΨΗ 6ΟΥ ΛΥΚΕΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Tην Τρίτη 14 Μαΐου 2019 μας επιστρέφθηκαν 6 μαθητές β’  και γ ‘ Λυκείου συνοδευόμενα από τις δύο υπεύθυνες καθηγήτριες.

Οι μαθητές  παρουσίασαν ψυχοκινητικές δράσεις σχετικά με τους αριθμούς και υπό την καθοδήγηση της κ. Βελισαρίου Χ. και των εκπαιδευτικών του σχολείου μας.

Επί δύο ώρες το ενδιαφέρον των μαθητών μας ήταν επικεντρωμένο στην παρουσίαση και το χάρηκαν στο μέγιστο βαθμό. Οι μαθητές μας με αυθόρμητο και δημιουργικό τρόπο διαπαιδαγωγήθηκαν με παιγνιώδες τρόπο, αλλά με συγκεκριμένο, στόχο και θέμα τους αριθμούς. Οι μαθητές του Λυκείου πολύ εκφραστικοί με οικείο τρόπο προσέγγισαν όλα τα παιδιά και αυτό σύντομα έγινε αμοιβαίο.

Η επίσκεψη έγινε στα πλαίσια το  υλοποίησης προγράμματος ERASMUS ένα σχολείο για όλους imob-4r

Το σχολείο, ως πρώτιστος μαθησιακός και κοινωνικός θεσμός, μπορεί να μορφώνει και να διαπαιδαγωγεί μόνο όταν περιλαμβάνει όλους τους μαθητές, στο μέτρο του δυνατού, μέσα από δράσεις αυτού του τύπου που αναδεικνύουν το βαθύ και σημαντικό περιεχόμενο της δράσης τους,

Ευχαριστούμε πολύ τις καθηγήτριες και τους μαθητές για την επίσκεψη τους και τους ευχόμαστε καλή συνέχεια στην υλοποίηση του προγράμματος.

6 ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ