Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ.

Την Παρασκευή 16 του Νοέμβρη 2018 οι μαθητές του σχολείο μας, Ειδικού Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Νεάπολης στα πλαίσια επετείου του Πολυτεχνείου  έπαιξαν το σκετς η τενεκεδούπολη με την βοήθεια του κ. Γκατσώρα Αντώνη επί τοις σκηνής. ‘Εργο της Ευγενίας Φακίνου.

Η Ντενεκεδούπολη είναι μια πολιτεία αλλιώτικη απ ́τις άλλες. Δεν είναι φτιαγμένη από τούβλα, πέτρες, τσιμέντο ή γυαλί. Είναι ολόκληρη φτιαγμένη από ντενεκέδες. Και μένουν σ ́ αυτή, τι… άλλο; Ντενεκεδάκια. Άδεια, σκουριασμένα, παλιά ντενεκεδάκια. Βρέθηκαν όλα πεταμένα σ ́ ένα σκουπιδότοπο κι αποφάσισαν να φτιάξουν τη δική τους πολιτεία, για να μένουν μόνα τους και να ́χουν την ησυχία τους. Τα ντενεκεδάκια που μένουν εδώ έχουν περίεργα ονόματα: Σαρδέλας, Μηλίτσα, Βουτυρένιος, Σοφός, Οκέυ -μπαμ – μπαμ. Ο Σαρδέλας είχε πριν τον πετάξουν σαρδέλες, η Μηλίτσα είχε κομπόστα μήλο, ο Βουτυρένιος βούτυρο, ο Οκέυ – μπαμ- μπαμ είχε κόκα – κόλα κι ο Σοφός είχε μέσα του καφέ. Ζούσαν όλα πολύ ευτυχισμένα στην Ντενεκεδούπολη, ώσπου μια μέρα… ήρθε η χούντα και όλα άλλαξαν……..

Υπεύθυνοι γιορτής: 1. Μότσιου Αθηνά, 2.Μούκα Όλγα.

ΣΚΕΤΣ ΤΕΝΕΚΕΔΟΥΠΟΛΗ