ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Η 25 η Μαρτίου είναι διπλή γιορτή για τους Έλληνες. Γιορτάσαμε:

α) Τον Ευαγγελισμό της Θεοτόκου, το χαρμόσυνο άγγελμα ότι ο Θεός συγχώρησε τον άνθρωπο και στέλνει τον μονογενή Υιό του για να σηκώσει στους αναμάρτητους ώμους του όλη την οικουμένη,

β) την γιορτή του Ελληνισμού όπου υπό την σκέψη της Υπεραγίας Στρατηγού οι αγωνιστές του 1821 έγραψαν σελίδες Δόξας, καθώς με περίσσευμα Γενναιότητας και Θάρρους απελευθέρωσαν την πατρίδα μας από τους κατακτητές του Τουρκικού Ζυγού μετά από 400 χρόνια σκλαβιάς.

Ευαγγελισμός σημαίνει αναγγελία χαρμόσυνης είδησης.

Στο σχολείο την Παρασκευή 22 Μαρτίου παρουσιάστηκε το χρονικό του 1821. Στη γιορτή αναβιώσαμε τον “χορό του Ζαλόγγου” είπαμε ποιήματα, ακούσαμε από την χορωδία του σχολείου μας τραγούδια σχετικά με την ημέρα της επανάστασης. Η γιορτή έκλεισε με τον Εθνικό μας Ύμνο.

2 25 ΜΑΡΤΙΟΥ 1 225 ΜΑΡΤΙΟΥ 1 1