Σχόλια

Αυτήν την εβδομάδα τελείωσε το Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων 5+1 παραμύθια που σχεδίασε και εκπόνηση η εκπαιδευτικός της Α΄ και Β΄ Δημοτικού, Αναστασία Κούρτη. Τελικά τα 5 παραμύθια έγιναν 7 και δύο μας συναντήσεις έγιναν μέσω Webex! Τα παιδιά το απόλαυσαν και αυτό φάνηκε από το πόσο χαρούμενα περίμεναν τις συναντήσεις μας και τα χαμόγελά τους. Μέσα από παραμύθια και παιγνιώδεις δραστηριότητες επεξεργαστήκαμε θέματα όπως φοβίες, άγχος, θυμός, διαφορετικότητα, συμφιλίωση και αποδοχή. Στην τελευταία μας συνάντηση φτιάξαμε τα δικά μας επιτραπέζια με ήρωες εμπνευσμένα από τα παραμύθια που διαβάσαμε αλλά και άλλα αγαπημένα παραμύθια.

Τα επιτραπέζια θα μείνουν στο σχολείο για να παίζουν τα παιδιά όποτε το θελήσουν!

Τα σχόλια είναι κλειστά.