Πασχαλινό bazaar του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας

Την Κυριακή 28 Απριλίου 2024 και ώρα 11:00 έως 14:00 στο προαύλιο του σχολείου ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων  διοργανώνει Πασχαλινό Bazaar με χειροποίητες λαμπάδες για την ενίσχυση των δράσεών του.

20240423 104103

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πασχαλινό bazaar του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας

“Βυζαντινά Κάλαντα του Λαζάρου” στο μάθημα της Μουσικής

1 2

20240423 120000

Η χορωδία των μαθητών/τριών Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης με τον δάσκαλο της Μουσικής Μίσκα Θεόδωρο

Κατηγορίες: Ε΄ Τάξη, ΣΤ΄ Τάξη | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Βυζαντινά Κάλαντα του Λαζάρου” στο μάθημα της Μουσικής

Επαναπροκήρυξη της θέσης σχολικού τροχονόμου 2023-24

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις Σχολείου, Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Επαναπροκήρυξη της θέσης σχολικού τροχονόμου 2023-24

Εφημερίδα “Παιδιά εν δράσει” – Ιανουάριος – Απρίλιος 2024

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Σχολική εφημερίδα 2023-2024 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εφημερίδα “Παιδιά εν δράσει” – Ιανουάριος – Απρίλιος 2024

Μουσική Β΄ τάξης – Τραγούδια

31 1

2 1

Κατηγορίες: Β΄ Τάξη | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μουσική Β΄ τάξης – Τραγούδια

Προκήρυξη θέσης σχολικού τροχονόμου 2023-2024

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προκήρυξη θέσης σχολικού τροχονόμου 2023-2024

4 Απριλίου – Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

20240404 115136

Με σκοπό την ευαισθητοποίηση και την ανάπτυξη της φιλοζωίας καλέσαμε σήμερα στο σχολείο μας τον κτηνίατρο κ. Παναγιώτη Δημητριάδη  για να μας ενημερώσει για τον τρόπο αντιμετώπισης προβλημάτων των ζώων που έχουμε στο σπίτι μας, τα κέντρα περίθαλψης, τη φροντίδα σχετικά με τη σίτιση, τις φιλοζωικές οργανώσεις. Ακούσαμε για την υιοθεσία των ζώων, τι σημαίνει “σέβομαι “τα ζώα, τι σημαίνει όταν λέμε ότι τα αγαπάμε και τα φροντίζουμε ή ότι είναι φίλοι μας, γιατί κάποιοι άνθρωποι λένε ότι τα αγαπούν όμως η συμπεριφορά τους δείχνει το αντίθετο και τέλος εμείς τι μπορούμε να κάνουμε για να φροντίσουμε καλύτερα τα ζώα που έχουμε στο σπίτι μας.

Ας κάνουμε οτιδήποτε περνάει από το χέρι μας για να βοηθήσουμε όλοι μαζί στη μείωση του αριθμού των αδέσποτων.

Δραστηριότητα στο μάθημα των Αγγλικών για την Α΄ και Β΄ τάξη.

Με όλους τους μαθητές, διαβάσαμε στα Αγγλικά το βιβλίο “Brown bear” και κάναμε τις δικές μας αρκουδίτσες!

20240404 120757 att.eHAHal7bPbjYdqAYkb8PuCBTM7QyPKIx7Se43qMH5wg

2 1 1 1Στο τέλος του μαθήματος καταλάβαμε ότι,  «τα ζώα δεν είναι παιχνίδι, δεν είναι αντικείμενα. Έχουν ψυχή και τους αξίζει ο σεβασμός, η αγάπη και η φροντίδα μας».

Σεβόμαστε τα ζώα και την φύση!!

Κατηγορίες: Α΄ Τάξη, Β΄ Τάξη, Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 4 Απριλίου – Πανελλήνια Σχολική Ημέρα Φιλοζωίας

Πάμε Θέατρο!!

1

Σήμερα όλοι οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση  «Το μαγεμένο πηγάδι» του Μιχάλη Πιτένη, από το ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης.

Μία καταπληκτική παράσταση με ωραία σκηνικά, μουσική, φαντασία , χορό και τραγούδι, που προκάλεσε το ενδιαφέρον των μαθητών, βασισμένη σε αληθινή ιστορία του τόπου μας.

Το μήνυμα του έργου είναι ότι τα παιδιά δεν έχουν κανέναν λόγο να αμφισβητήσουν όσα τους λένε οι μεγάλοι, αλλά ξεκινώντας από ένα τυχαίο γεγονός θα δουν πως τα πράγματα μπορεί να είναι και διαφορετικά, αρκεί να δώσεις χρόνο και να προσπαθήσεις να τα γνωρίσεις εσύ ο ίδιος.

Θέατρο το καλύτερο σχολείο!

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικές Επισκέψεις | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Πάμε Θέατρο!!

Με τους μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης μιλήσαμε για τους αδερφούς Γκριμ και αντιστοιχήσαμε τους τίτλους των παραμυθιών σε γερμανικά και ελληνικά. Διαβάσαμε το βιβλίο “zwei hungrige Würmer” και παίξαμε σπασμένο τηλέφωνο στα γερμανικά.

3 1 4 2

1 2 2 2

Κατηγορίες: Ε΄ Τάξη | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δραστηριότητα για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου στο μάθημα των Γερμανικών.

Παγκόσμια Ημέρα Ενημέρωσης και Αποδοχής του Αυτισμού

3

Η Παγκόσμια Ημέρα Ενημέρωσης για τον Αυτισμό (World Autism Awareness Day) καθιερώθηκε με απόφαση της γενικής συνέλευσης του ΟΗΕ (Ψήφισμα 62/139) στις 18 Δεκεμβρίου 2007 και διεξάγεται κάθε χρόνο στις 2 Απριλίου, αρχής γενομένης από το 2008.

8

Ο όρος «αυτισμός» προέρχεται ετυμολογικά από τη λέξη «εαυτός» και υποδηλώνει την απομόνωση ενός ατόμου στον εαυτό του.

11

Ανακαλύπτοντας ένα παιδί με αυτισμό, θα καταλάβει κανείς πως ο κόσμος τους είναι όμορφος, ίσως λίγο διαφορετικός από τον δικό μας, αλλά είναι ένας κόσμος με αλήθεια, κυριολεξία, χωρίς μεταφορές και ίσως πολύ απλοϊκός.

6

Ας δούμε τον αυτισμό με την καρδιά μας… τα μάτια μας ίσως μας ξεγελάσουν…

Ο αυτισμός των ατόμων με αυτισμό δεν είναι μεταδοτικός … το χαμόγελό τους όμως είναι..!

Κατηγορίες: Γενικά | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα Ενημέρωσης και Αποδοχής του Αυτισμού